Kategorie

Oprawki do diod LED

Pomimo powszechnej dostępności kolorowych ekranów dotykowych o wysokiej rozdzielczości, w wielu zastosowaniach nadal odpowiednie są najprostsze środki komunikacji urządzenia z użytkownikiem. Doskonałą formą sygnalizacji optycznej są diody LED – te jednak warto umieścić w odpowiednich oprawkach, aby nie tylko dobrze wyglądały w panelu naszego urządzenia, ale także nie sprawiały problemu z montażem czy ewentualną wymianą. W tej kategorii znajdziesz oprawki do diod LED idealnie dostosowane do każdego rodzaju obudowy.

Filtrowanie

Napięcie zasil. od
Napięcie zasil. do
Moc nominalna
LED długość fali
Długość przewodu
LED - ilość diod
LED rodzaj
LED barwa
LED cyfrowe
LED strumień
LED kąt świecenia
LED kształt
LED montaż
LED żarówka gwint
Klasa szczelności
LED soczewka
Klasa energetyczna

Oprawki do diod LED – jakie wybrać?

Zasadniczy podział oprawek do diod LED opiera się na:

  • rozmiarze diody (średnicy jej obudowy),
  • materiale, z jakiego została wykonana oprawka,
  • sposobie jej montażu w panelu lub na płytce drukowanej.

Najczęściej spotykane oprawki są dostosowane do okrągłych, przewlekanych diod LED o średnicach 3 mm oraz 5 mm. Pod względem materiałów, z których wykonywane są oprawki, można podzielić je na metalowe oraz tworzywowe, najczęściej nylonowe. W przypadku oprawek plastikowych najczęściej spotykany sposób montażu to wciśnięcie oprawki w odpowiednio przygotowany otwór w obudowie, choć zdarzają się też wersje przykręcane. Niektóre oprawki posiadają zatrzaski, uniemożliwiające wypadnięcie z otworu w panelu, inne – krótsze – są pozbawione tych elementów. Natomiast oprawki metalowe najczęściej są wyposażone w nakrętkę i podkładkę sprężystą, uniemożliwiającą samoczynne poluzowanie się oprawki w wyniku drgań obudowy lub po prostu – upływu czasu.

Oprawki do montażu na płytkach drukowanych

Oprawki do diod LED, których miejsce jest nie tyle w panelu obudowy, co na samej płytce drukowanej, mają inną konstrukcję oraz zadanie. Przyjmują najczęściej formę walca o średnicy odpowiadającej wymiarowi diody, z dwoma otworami, przez które należy przełożyć wyprowadzenia diody przed jej wlutowaniem w płytkę. Celem tulejek dystansowych jest ustalenie odległości diody LED od powierzchni płytki drukowanej, co ma znaczenie np. wtedy, gdy montujemy linijkę kilku diod i zależy nam na uzyskaniu równych odległości od płytki oraz kąta względem jej powierzchni. Szczególnym typem oprawek do diod LED stosowanych na płytkach PCB są oprawki kątowe – ułatwiają one umieszczenie diod, których kierunek świecenia ma być równoległy do powierzchni płytki. Takie oprawki często są sprzedawane razem z umieszczonymi w nich diodami LED. Z oczywistych względów oprawki takie nie mogą być metalowe – najczęściej spotykamy wersje nylonowe, zapewniające niezbędną izolację wyprowadzeniom diody.

Montaż diod LED SMD

W przypadku diod SMD sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – nie da się bezpośrednio umieścić ich przy panelu obudowy i podłączyć za pomocą przewodów tak, jak robimy to z klasycznymi diodami THT. Z uwagi na małe wymiary elementów, nie istnieją także oprawki do diod LED SMD. W takich przypadkach z pomocą przychodzą płytki drukowane w formie niewielkich adapterów, dopasowanych rozstawem i ilością wyprowadzeń do najpopularniejszych rozmiarów diod SMD. W naszej ofercie znajdziesz płytki prototypowe do diod LED SMD5050 – idealne np. do podłączenia pojedynczych, trójkolorowych diod cyfrowych WS2812.