Kategorie

Rozszerzenia GPIO nakładki Hat do Raspberry Pi

Seria minikomputerów od Raspberry Pi, od 2012 roku cieszy się niesłabnącą popularnością wśród użytkowników na całym Świecie. Poza standardową funkcjonalnością sprzętowo-programową, jednym z największych atutów “malinki” jest możliwość podłączenia poprzez złącze GPIO, kompatybilnego z nią osprzętu zewnętrznego. W ten sposób, możesz szybko przezbroić Raspberry Pi m.in. w zaawansowany sterownik z interfejsem zawierającym przyciski i wyświetlacz LCD, umożliwiając sterowanie silników elektrycznych, instalacji oświetleniowej, zestawem audio czy też szeroko rozumianą automatyką budynkową. Sprawdź naszą ofertę nakładek HAT kompatybilnych z Raspberry Pi!

Podkategorie


Produkty na stronie

Produkty na stronie

Czym są nakładki Hat do Raspberry Pi?

W podstawowym zarysie, nakładki Hat mają postać prostokątnych płytek drukowanych o wymiarach 65mm x 56mm z zaokrąglonymi narożami i otworami, za pomocą których nakładka daje się przykręcić na śruby do obudowy. Na płytce znajduje się 40-pinowe złącze GPIO, kompatybilne z Raspberry Pi - rozmieszczenie wyprowadzeń wspiera system automatycznej konfiguracji systemu dla złącza GPIO oraz plików sterowników. Automatyczna konfiguracja jest zapewniona poprzez wyprowadzenia ID_SD oraz ID_SC, które łączą się z pamięcią EEPROM za pomocą interfejsu I2C. Wbudowana pamięć EEPROM, zawiera oprogramowanie konfiguracyjne dla poszczególnych wyprowadzeń GPIO oraz plik Device Tree zawierający opis płytki HAT, który pozwala systemowi Linux na automatyczną instalację oprogramowania zawierającego wymagane sterowniki.

GPIO - pomost między Raspberry Pi a nakładkami Hat

Jednym z najbardziej wyróżniających się atutów “malinki”, jest 40-pinowe (w modelach Pi 1 - 26-pinowe) złącze GPIO, które umożliwia fizyczne podłączenie zewnętrznych urządzeń mających współpracować z Raspberry Pi. W najprostszym ujęciu, za pomocą złącza GPIO, możesz nadawać sygnały wyjściowe do sterowania procesami zewnętrznymi, a także odbierać sygnały wejściowe celem wydania przez wgrany program dalszych decyzji. Dedykowane dla Raspberry Pi, rozszerzenia GPIO w postaci nakładek Hat, pozwolą Ci na zrobienie funkcjonalnego sterownika oświetlenia LED, sterownika napędu siłowników bramy elektrycznej, a także stacji meteorologicznej wyposażonej w czujniki temperatury, prędkości wiatru, intensywności opadów i innych parametrów pogodowych. Za pomocą modułów komunikacyjnych, będziesz mógł poprzez WiFi bądź Bluetooth zdalnie sterować procesem nawadniania roślin w swoim ogrodzie, a także zbudować system alarmowy z monitoringiem obrazu. Jeśli budujesz system nagłośnieniowy w swoim pokoju, bądź samochodzie - bardzo dobrą propozycją dla Ciebie okażą się karty dźwiękowe Raspberry Pi zapewniające wysoką jakość brzmienia, która zadowoli nawet najbardziej wyczulony słuch muzycznych entuzjastów.