Kategorie

Napięcie wyjściowe 9V

W naszej ofercie znajdziesz stabilizatory w postaci układów scalonych o napięciu wyjściowym 9 V. Pragnąc uzyskać stałe napięcie na wyjściu, sięgamy po stabilizatory napięcia lub prądu. Posiadając wrażliwy układ elektroniczny, warto zabezpieczyć go odpowiednim układem scalonym, przeznaczonym do unormowania napięcia na wyjściu. W naszej bogatej ofercie znajdują się różnorodne stabilizatory liniowe o określonym napięciu wyjściowym, a także modele z opcją regulacji.

Stabilizatory

Czym jest stabilizator? Jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest taka modulacja napięcia, aby na wyjściu utrzymać stałe napięcie lub prąd, niezależnie od warunków wejściowych. Najpopularniejsze są stabilizatory napięcia stałego, ale spotkać można również stabilizatory przemienne. Stabilizatory prądu budowane są na podstawie stabilizatorów napięcia. Wykorzystując obwody ujemnego sprzężenia zwrotnego, porównuje on napięcie wyjściowe ze wzorcem źródła napięcia. Następnie powstaje sygnał sterujący, który wpływa na element regulujący w taki sposób, aby przeciwdziałać zmianom napięcia na wyjściu. W ten sposób możemy uzyskać np. napięcie wyjściowe 9 V.

Rozwój stabilizatorów

Początkowo używano do stabilizacji liniowej elementów dyskretnych, takich jak diody Zenera, tranzystory czy lampy. Wraz z rozwojem technologii elementy te zostały zastąpione przez układy scalone, które charakteryzują się lepszymi parametrami. Obecnie układy te są tak zaawansowane, że praktycznie każdy ma wbudowane zabezpieczenia przed przeciążeniem lub przegrzaniem. W zdecydowanej większości stabilizatory budowane są w formie układów trzykońcowych. Odeszło się też od drogich metalowych obudów na rzecz tańszych plastikowych. Napięcie wyjściowe 9 V to jedna z możliwych konfiguracji danego układu.

Parametry stabilizatorów

Można wśród nich wyróżnić m.in. nominalne napięcie wyjściowe i tolerancję do wartości 5%. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wartości 9 V napięcia wyjściowego. Każdy stabilizator ma również współczynnik stabilizacji napięciowej. Wyraża go stosunek zmiany napięcia wyjściowego do wejściowego. Dobrej jakości stabilizator będzie miał niski współczynnik. Spotkać się można też z terminem sprawności energetycznej, aczkolwiek stabilizatory cechuje zasadniczo niska sprawność.