Kategorie

Wskaźniki rozładowania

Rozładowanie akumulatora lub baterii w użytkowanym urządzeniu jest jedną z tych sytuacji, które – choć są nieuchronne i oczywiste – potrafią solidnie zaskoczyć osoby nawet najbardziej przewidujące. O ile urządzenia mobilne – smartfony, tablety, laptopy – są wyposażone we wskaźniki stanu naładowania, o tyle samodzielnie budowane urządzenia wymagają uwzględnienia takiej funkcji już w samym projekcie. Na szczęście nie trzeba już wyważać otwartych drzwi – w naszej ofercie znajdziesz doskonałe wskaźniki rozładowania baterii lub akumulatora, gotowe do integracji z Twoją własną elektroniką.

Mierzyć napięcie czy pojemność?

To odwieczne pytanie wymaga bardziej szczegółowej odpowiedzi i obalenia kilku mitów. O ile napięcie akumulatora jest dość dobrym wskaźnikiem całkowitego naładowania lub rozładowania, o tyle dokładniejsze określenie aktualnego poziomu energii, np. w procentach pojemności nominalnej, jest już sprawą nieco trudniejszą. Dawniej stosowane akumulatory (np. kwasowo-ołowiowe czy niklowo-kadmowe) miały charakterystyki pozwalające na przybliżone określenie ilości pozostałej energii na podstawie pomiaru napięcia, jednak stosowane dzisiaj nowoczesne akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) oraz litowo-polimerowe (Li-Po) zachowują się zupełnie inaczej – dotyczy to nie tylko innych, bardziej złożonych technik ładowania (stałym prądem/stałym napięciem, z zachowaniem wielopoziomowych zabezpieczeń), ale także charakterystyk rozładowania. Dlatego właśnie do określenia stanu akumulatora nie wystarczy znajomość napięcia – chyba że we wskaźniku rozładowania zostanie użyty odpowiedni, złożony model matematyczny do przeliczenia napięcia na aktualnie wykorzystaną pojemność.

Dokładny pomiar pojemności akumulatorów

W celu precyzyjnego określenia rzeczywistego stanu naładowania akumulatora warto zastosować technikę „zliczania kulombów”. Podstawowa zasada działania jest tylko troszkę trudniejsza niż zwykły pomiar napięcia i zakłada równoczesne badanie zarówno napięcia na zaciskach akumulatora, jak i wpływającego oraz wypływającego zeń prądu. W ten sposób można – stosując odpowiednie obliczenia, najczęściej zaimplementowane programowo lub sprzętowo we wskaźniku rozładowania – określić rzeczywisty stan baterii, co ma znaczenie przede wszystkim ze względu na postępującą z kolejnymi cyklami ładowania i rozładowania degradację pojemności akumulatora. To jest właśnie powód, dla którego bateria dwu- czy trzyletniego smartfona „trzyma” stan naładowania znacznie krócej niż od egzemplarza prosto ze sklepowej półki.

Wskaźniki rozładowania w ofercie sklepu Botland

W naszej ofercie znajdziesz kilka doskonałych modułów, które pozwolą Ci na wygodny i dokładny pomiar rzeczywistych warunków pracy akumulatora lub baterii jednorazowych. Szczególną uwagę zwracamy na wskaźnik rozładowania akumulatora z serii DFRobot Gravity. Ten niewielki moduł wyposażony w układ MAX17043 pozwala na pomiar napięcia i automatyczne przeliczenie go na wartość SOC (ang. State Of Charge – stan naładowania). Znajdziesz tutaj także moduł Grove ze scalonym licznikiem kulombów LTC2941, wykorzystującym do pomiaru liczby amperogodzin zarówno przyrostowy pomiar prądu, jak i napięcia na akumulatorze.