Kategorie

Odsysacze i plecionki

„Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi” - ta znana od wieków maksyma ma zastosowanie także w elektronice. Bardzo często, zwłaszcza przy prototypowaniu, zdarza się popełnić błąd podczas lutowania płytki. Element wlutowany w odwrotnej polaryzacji albo niewłaściwym miejscu, w najlepszym przypadku spowoduje gorsze działanie układu, zaś najgorszy możliwy scenariusz to nieodwracalne uszkodzenia jednego lub wielu elementów, a nawet całej płytki – dlatego trzeba jak najszybciej wymienić błędnie zamontowany element lub poprawić dane połączenie. Także w działaniach serwisowych zachodzi często potrzeba rozlutowania istniejących połączeń. Do tego celu służą odsysacze i plecionki.

Filtrowanie

Producenci

Plecionka lutownicza – czyli jak fizyka pomaga elektronikowi

Plecionka do odsysania cyny pozwala na łatwe i precyzyjne usunięcie nadmiaru lub całości cyny zarówno z połączeń elementów przewlekanych (THT), jak i SMD. Zasada jej działania jest banalnie prosta – podgrzana grotem lutownicy cyna jest samoczynnie „zaciągana” pomiędzy cienkie druciki plecionki, a odpowiadają za to siły oddziaływań cząsteczkowych w mikroskali. Ponieważ plecionkę wykonuje się z miedzi, do której cyna bardzo łatwo przylega, nie jest potrzebne stosowanie żadnych dodatkowych narzędzi – wystarczy do rozgrzanego lutu przytknąć koniec czystej plecionki, a ta bez Twojej pomocy wsiąknie w strukturę, usuwając lutowie z padu lutowniczego płytki drukowanej. Szerokość plecionki należy dobrać odpowiednio do rozmiaru danego połączenia, dlatego zawsze warto mieć pod ręką kilka różnych drutów, np. 1 mm, 2,5 mm i 3 mm.

Odsysacze lutownicze oraz ich zastosowanie w serwisie i montażu

Zasada działania odsysaczy cyny jest bardziej oczywista, niż plecionki – tutaj wykorzystywane jest zwyczajne podciśnienie, generowane przez niewielki tłok, wysuwający się gwałtownie po zwolnieniu blokady. Tłok, przesuwając się w cylindrze pod działaniem sprężyny, powoduje zasysanie cyny do wnętrza cylindra. Zasadnicza różnica pomiędzy pracą z odsysaczem, a plecionką, wynika z efektywności obu metod – usuwanie cyny za pomocą plecionki jest bardzo precyzyjne, ale dobrze sprawdza się tylko przy mniejszych ilościach cyny (po chwili trzeba użyć kolejnego fragmentu drutu, odcinając uprzednio już zużyty, czyli przesiąknięty lutowiem). Z kolei odsysacz pozwala na szybkie usuwanie większych ilości cyny, stąd znacznie lepiej sprawdza się w pracy z połączeniami elementów THT – rezystorów przewlekanych, dużych kondensatorów, cewek, złączy czy tranzystorów i układów scalonych.

Pozostały osprzęt lutowniczy

Oprócz planowania zakupów plecionek i odsysaczy, warto pomyśleć także o własnym zdrowiu – jak wiadomo, podczas lutowania spod grota wydzielają się opary topnika i dym, które nie tylko mogą podrażniać oczy i drogi oddechowe, ale także niekorzystnie wpływać na zdrowie przy dłuższej pracy montażowo-serwisowej. Dlatego naprawdę warto wyposażyć swoją pracownię w pochłaniacz oparów, zawierający – oprócz sporego wentylatora – także filtr z węgla aktywnego, który oczyszcza zasysane przez wiatrak powietrze i nie dopuszcza do kumulowania się w pomieszczeniu szkodliwych oparów. W naszej ofercie znajdziesz zarówno pochłaniacze stacjonarne (AKS-153), jak i umieszczone na wysięgnikach (AKS-153A), co znacznie ułatwia pracę w przypadku niewielkich wymiarów stołu roboczego.