Płytka drukowana elektroniczna - Do czego można wykorzystać płytki prototypowe?
Płytka elektroniczna - Najpowszechniejszym rozstawem pól do lutowania, stosowanym na płytkach uniwersalnych, jest 100 mils, co odpowiada dokładnie 2,54 mm. Jest to rozstaw między środkami otworów montażowych, jaki najczęściej mają elementy elektroniczne w obudowach przewlekanych (THT) – rezystory, kondensatory, złącza typu goldpin, układy scalone w obudowach SIP i DIP, wiele wyświetlaczy, tranzystorów, diod LED, etc. Pola lutownicze na płytce uniwersalnej są na duże, nie lutowanie bez względu na wykorzystywaną technikę, nie powinno sprawiać problemów nawet początkującym elektronikom.
Niektóre płytki są wyposażone w pola SMD o rastrach odpowiadających najpopularniejszym obudowom elementów do montażu powierzchniowego. W tej kategorii znajdziesz też płytki pcb dedykowane do budowy nakładek typu Raspberry Pi Hat. Dla wyjątkowych projektów została stworzona wyjątkowa, okrągła pytka prototypowa PA07! Produkcja płytek PCB, dzięki osiągnięciu stabilnych parametrów produkcji, wyróżni się powtarzalnością, precyzją i wysoką jakością.
Budowa płytki drukowanej uniwersalnej
Najczęściej stosowane są dwa rodzaje ścieżek, odpowiadające układowi blaszek w płytkach stykowych: ścieżki krótkie, obejmujące kilka pól lutowniczych oraz długie, biegnące wzdłuż krawędzi płytki, zawierające kilkanaście do kilkudziesięciu pól lutowniczych. Te pierwsze, krótsze, stosuje się do wykonywania połączeń (węzłów) pomiędzy poszczególnymi wyprowadzeniami elementów układu elektronicznego.
Zachęcamy do zapoznania się z całym działem płytki prototypowe, w którym można znaleźć m.in. przejściówki SMD-DIP, akcesoria do płytek stykowych, płytki stykowe i wiele innych.
Płytki drukowane - dodatkowe informacje
Dłuższe ścieżki doskonale nadają się do wykorzystania w roli szyn zasilania – masy oraz napięcia zasilania. W przypadku większych płytek uniwersalnych dostępnych jest kilka szyn – można je ze sobą łączyć, aby zwiększyć liczbę pinów w danej sieci (np. masy) lub stosować oddzielnie dla kilku różnych napięć zasilania (np. symetrycznych +/-5V dla układów analogowych). Montażu podzespołów elektronicznych na płytce PCB, to najszybszy sposób np. na projektowanie urządzeń elektronicznych. Płytki uniwersalne są pokryte warstwę miedzi. Dodatkowo obecność materiału izolacyjnego eliminuje ryzyko zwarcia. Ponadto obwody drukowane są podatne na obróbkę mechaniczną.
Co można, a czego nie można zbudować na płytce drukowanej?
Najprościej rzecz ujmując, płytki drukowane nadają się do lutowania wszystkich typowych układów elektronicznych, pracujących na niskich napięciach i niewygórowanych częstotliwościach.
Należy pamiętać, że ze względu na stosunkowo małe odstępy między ścieżkami, uniwersalne płytki pcb nie nadają się do pracy z napięciami rzędu kilkudziesięciu i więcej woltów, z kolei szerokości ścieżek ograniczają możliwość przenoszenia większych prądów. Proces produkcji obejmuje obróbkę chemiczną.
Ponadto płytkę pcb pokrywa się warstwą miedzi. W razie dodatkowych pytań dotyczących płyt PCB zachęcamy do kontaktu mailowego, za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznego.