Zbuduj robota!
Botland oferuje klientom różne zestawy do budowy robotów kroczących oraz robotów jeżdżących. W zależności od wybranego modelu, stopień trudności i potrzebne zaangażowanie są zróżnicowane. Najprostsze wersje są zaprojektowane w taki sposób, aby użytkownik musiał jedynie złożyć, połączyć i podłączyć odpowiednie elementy. Część z oferowanych urządzeń posiada dedykowane aplikacje na smartfony, dzięki którym można dowolnie zaprogramować robota (bloczkowo), korzystając z zaimplementowanego interfejsu. Taka budowa robota może nawet być odpowiednia dla dziecka, które dzięki niemu będzie poznawało i uczyło się podstawowych zasad elektroniki, mechaniki oraz programowania.
Roboty edukacyjne dla młodszych i dla starszych
Doskonałym przykładem jest inteligentny Robot Tobbie firmy Velleman (heksabot), który potrafi samodzielnie omijać przedmioty i podążać za nimi. Znakomitym przykładem robota zarówno dla dzieci, jak i dorosłych jest gotowy zestaw dwóch robotów Vortex. Są to roboty edukacyjne, które uczą programowania. Dziecko może poznawać podstawowe zasady, jakimi rządzi się elektronika, robotyka, a przede wszystkim programowanie. Można je trenować, korzystając z dedykowanej aplikacji na smartfony (która łączy się z robotem bezprzewodowo), natomiast bardziej zaawansowany użytkownik może programować urządzenia bezpośrednio przez środowisko Arduino lub Scratch. Komunikacja odbywa się poprzez Bluetooth, USB lub I2C. Robot posiada 12 diod RGB, odtwarza dźwięki w formacie MP3, może wyrażać emocje ekspresją oczu oraz posiada żyroskop, akcelerometr sensor dźwięku, dotyku, temperatury, czujnik ultradźwiękowy (do wykrywania przeszkód) i ma możliwość rozszerzenia tych możliwości dzięki magistrali I2C. Wszystko jest w pełni programowalne, dlatego wszystko zależy od umiejętności i pomysłowości programisty, który uczy się przy okazji działania każdego z otrzymanych elementów.
Dla zaawansowanych
W naszym sklepie można także znaleźć trudniejsze zestawy do samodzielnego montażu, z których po złożeniu powstanie prosty robot. Są to zestawy, które nie tylko trzeba samodzielnie połączyć, ale także zlutować część elementów, a następnie zaprogramować układ logiczny. Taka budowa robota rozwija między innymi umiejętności manualne, które powinien posiadać każdy elektronik lub robotyk. W ten sposób może powstać robot Linefollower (podąża po linii na podłożu), Minisumo i wiele innych. Zbuduj robota dla siebie lub dla swojego dziecka!