Maluch, który może więcej (informacje o pamięci RAM, extreme low power i nie tylko)
8-bitowe moduły PIC18F25K80 oferują wszystko, czego potrzebujesz, aby zbudować urządzenia o niezwykle niskim poborze mocy, które mogą pracować z zasilaniem bateryjnym przez wiele lat. Pobór prądu w stanie uśpienia można zmniejszyć aż do 20 nA, a dodatkowo procesor może pracować w wyjątkowo szerokim jak na mikrokontrolery zakresie napięć zasilania – od 1,8 do aż 5,5 V. Na pokładzie znalazło się miejsce dla 32 kB pamięci programu, ponad 3,5 kB pamięci RAM oraz 1 kB EEPROM, a maksymalna częstotliwość taktowania rdzenia wynosi 16 MHz. Aby ułatwić Ci rozpoczęcie pracy, udostępniliśmy w naszym sklepie maleńkie minikomputery P-Star 25K50 Micro PIC18F25K50, zawierające – oprócz samego mikrokontrolera i złącza USB – także szereg padów do wlutowania goldpinów, do których podłączysz dowolne rozszerzenia i zewnętrzne urządzenia. Pomimo niewielkich rozmiarów wyróżnia je stosunkowo wysoka wydajność i łatwe programowanie. Ponadto rdzeń wyróżnia się niskim zapotrzebowaniem na energię nawet w przypadku maksymalnego obciążenia.
Wszystko pod ręką
Moduły P-Star zawierają także niezbędne dodatki, pozwalające na natychmiastowe rozpoczęcie pracy z procesorami PIC – przycisk RESET oraz trzy diody LED do dowolnego zaprogramowania. Wgrywanie programu odbywa się bezpośrednio przez złącze micro USB – nie musisz używać zewnętrznego urządzenia. Programator nie jest wymagany gdyż za ładowanie wsadu do pamięci Flash odpowiada fabryczny bootloader. Do utworzenia kodu programu oraz jego skompilowania służy m.in. darmowe środowisko MPLAB X. Dokumentacja producenta, firmy Pololu, zawiera także szereg instrukcji, które poprowadzą Cię krok po kroku od instalacji do uruchomienia pierwszego projektu. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi instrukcjami producenta. W naszym sklepie znajdziesz natomiast wszystkie niezbędne akcesoria, w tym zestawy przewodów połączeniowych czy kable micro USB.
Większy i szybszy
Jeżeli potrzebujesz zestawu ewaluacyjnego z szybszym mikrokontrolerem, wyposażonym także w łącze USB, wybierz płytkę Sparkfun USB Bit Whacker z procesorem PIC18F2553. Procesory tego typu wyróżnia wysoka wydajność i niskie zapotrzebowanie na energię. Mikrokontrolery Sparkfun cieszą się dużą popularnością m.in. ze względu na wszechstronne wykorzystanie.
Opisywany układ może pracować z prędkością 48 MHz, jest wyposażony w 32 kB pamięci Flash, 2 kB RAM oraz szereg interfejsów szeregowych i timerów ogólnego przeznaczenia. Ponadto zawiera w swojej strukturze 12-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy. Moduły Whacker są wyposażone w dodatki, takie jak dwa przyciski (RESET oraz PRG), dwie programowalne diody LED oraz trzecia dioda, wskazująca obecność napięcia zasilania. Zewnętrzne rozszerzenia i akcesoria podłączysz za pomocą goldpinów, które możesz wlutować w pady, znajdujące się na obu dłuższych brzegach płytki – do Twojej dyspozycji jest aż 16 wyprowadzeń I/O. Ponadto w kategorii elektronika oprócz mikrokontrolerów PIC można znaleźć debugger i programator w jednym, chłodzenie do urządzeń elektrycznych, praktyczne kursy elektroniki i wiele więcej.