Kategorie

Wiertła

Właściwy dobór wiertła do obrabianego materiału jest nader często bagatelizowany. Pomimo pozornych podobieństw, kilka zbliżonych do siebie wierteł o tej samej średnicy może mieć diametralnie różniące się parametry. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze przed rozpoczęciem pracy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego narzędzia, dzięki czemu praca będzie przebiegała łatwiej i szybciej, a jej efekty będą znacznie lepsze, niż w przypadku analogicznego zadania wykonanego z użyciem przypadkowego wiertła.

Filtrowanie

Producenci

Rodzaje wierteł

W codziennej praktyce warsztatowej używane są wiertła różniące się nie tylko kształtem, ale także rodzajem wykończenia krawędzi tnących, wykorzystanymi materiałami, a nawet sposobami obróbki zastosowanymi w procesie produkcyjnym. Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne pozostają wiertła do metalu, wykonane ze specjalnego stopu narzędziowego – stali szybkotnącej (stąd nazwa handlowa – ang. HSS, czyli High Speed Steel). Wiertła takie wykonuje się w postaci monolitycznej (z jednego fragmentu pręta stalowego), a ich właściwości wynikają nie tylko z samego materiału, ale także – a raczej przede wszystkim – z wieloetapowej obróbki termicznej, nadającej odpowiednią twardość powierzchni przy jednoczesnym zachowaniu pewnej elastyczności całego wiertła. Zupełnie inną konstrukcję mają wiertła widiowe (z końcówką o bardzo wysokiej twardości), wiertła do betonu (mniej ostre niż wiertła HSS, ale bardzo wytrzymałe na udary i ścieranie) czy wiertła do drewna.

Dobór prędkości wiercenia do rodzaju materiału

Jest to drugi niezwykle istotny aspekt, ważny zresztą dla każdego rodzaju obróbki skrawaniem. W przypadku stali wykorzystuje się prędkości dość wysokie (rzędu od kilkuset do kilku tysięcy obrotów na minutę, przy czym wraz ze wzrostem średnicy wiertła powinna być stosowana coraz niższa prędkość wiercenia). Aluminium, brąz i mosiądz można obrabiać ze znacznie wyższymi prędkościami (w przybliżeniu dwukrotnie wyższymi niż dla stali przy określonej średnicy narzędzia), natomiast wyraźnie niższe wartości powinny być używane w stosunku do tworzyw sztucznych oraz drewna. W tych dwóch ostatnich grupach materiałów ograniczenie ma związek ze skłonnościami do topienia (w przypadku plastików) oraz przypalania (dla drewna) – są to typowe reakcje na znaczny wzrost temperatury, wynikający z tarcia czoła oraz powierzchni bocznej wiertła o brzegi otworu.

Wiertła w ofercie sklepu Botland

W tej kategorii znajdziesz bogaty wybór wierteł, nadających się doskonale nie tylko do wykonywania małych otworów w różnego rodzaju metalach, ale także do wiercenia w tworzywach sztucznych, drewnie czy płytkach drukowanych. W przypadku tych ostatnich należy pamiętać, że włókno szklane, będące głównym (obok żywicy) składnikiem popularnych laminatów FR-4, powoduje dość szybkie tępienie krawędzi tnących wierteł. Dlatego warto wybrać zestawy po 10 szt. wierteł – taka liczba w zupełności wystarczy do wykonania wielu płytek drukowanych. Znajdziesz u nas wiertła o średnicach od ułamków milimetra do 4 mm, a także zestawy wierteł o różnych średnicach (od 1,5 do 6 mm).