Kategorie

Smary i oczyszczacze

W każdym warsztacie elektronicznym i mechanicznym przyda się komplet odpowiednio dobranych preparatów chemicznych – smarów i oczyszczaczy. Konkretny wybór zależy oczywiście od tego, jakiego rodzaju prace wykonuje elektronik, mechanik czy serwisant. Niektóre spośród produktów zawartych w tej kategorii przydadzą się nawet w zastosowaniach domowych, do natłuszczania mechanizmów urządzeń i maszyn pracujących w domu albo też do ich czyszczenia z kurzu, tłuszczu i innych zabrudzeń, powstających podczas codziennej eksploatacji.

Filtrowanie

Producenci

Smary do maszyn i układów mechanicznych

Podstawowym zadaniem smarów jest oczywiście zmniejszanie tarcia między elementami układów mechanicznych, a tym samym zapobieganie ich zużywaniu się. Jednak w naszej ofercie znajdziesz produkty, które oprócz tej podstawowej funkcji, zapewniają także dodatkową ochronę np. przed szkodliwym działaniem deszczu czy śniegu. Podstawowy wariant to towot, olej wazelinowy lub oliwa do smarowania maszyn – dzięki opakowaniu w formie oliwiarki możesz precyzyjnie zaaplikować go w określone miejsce mechanizmu. Warto sięgnąć także po legendarny WD-40 w spray’u, który nie tylko natłuszcza, ale też oczyszcza elementy mechaniczne i usuwa z nich rdzę. Natomiast do układów pracujących w trudniejszych warunkach polecamy smar grafitowy (podnoszący wytrzymałość na obciążenia) i smar ceramiczny (odporny na działanie wody i substancji chemicznych). Natomiast smar penetrujący Nanoprotech możesz wykorzystać nawet do odmrażania zamków w drzwiach samochodowych.

Oczyszczacze do elektroniki

Jednym z podstawowych preparatów chemicznym w warsztacie elektronika jest zmywacz do płytek PCB. Usuwa on pozostałości topnika i zabrudzeń po lutowaniu elementów. Bardzo potrzebne okażą się również dostępne w naszej ofercie spraye z serii Kontakt – w tym przede wszystkim Kontakt S przeznaczony do usuwania tlenków i siarczków ze styków, a także ochrony przed korozją. Dostępny jest on również w wariancie ze szczoteczką. Natomiast Kontakt U to oczyszczacz i zarazem odtłuszczacz przeznaczony zarówno do styków, jak i podzespołów elektrycznych. Natomiast pod nazwą Kontakt PR kryje się oczyszczacz do potencjometrów. Warto zwrócić uwagę także na izolację elektryczną Nanoprotech dostarczaną w formie… płynnej. Umożliwia ona nie tylko zabezpieczenie, ale także regenerację elementów.

Oczyszczacze do elementów optycznych

Czyszczenie szkła jest zadaniem wymagającym delikatności – niektóre elementy optyczne bardzo łatwo uszkodzić lub zarysować. Jednocześnie właśnie optyka wymaga starannej konserwacji, ponieważ najmniejsze nawet drobiny pyłu i kurzu znacznie pogarszają jakość użytkowania danego elementu. Do konserwacji elementów ze szkła polecamy oczyszczacze z serii Kontakt IPA. Dzięki zawartości alkoholu izopropylowego bardzo szybko odparowują one z czyszczonej powierzchni, nie wymagają osuszania i nie pozostawiają smug. Natomiast do usuwania zabrudzeń z monitorów LCD i TFT mamy zestaw Esperanza ES112 z żelem, szczoteczką i ściereczką.