Kategorie

Głośniki analogowe

Każde urządzenie, w którym zachodzi potrzeba odtwarzania sygnałów ostrzegawczych lub informacyjnych, komunikatów głosowych albo melodii, wymaga dobrania odpowiedniego przetwornika dźwięku. W wielu zastosowaniach wystarczą niewielkie buzzery, jednak gdy potrzebne jest szersze pasmo akustyczne lub dobra jakość generowanego dźwięku, z pomocą przychodzą klasyczne głośniki analogowe. W tej kategorii znajdziesz różnej wielkości głośniki o parametrach, które pozwolą Ci sprostać wszystkim wymaganiom, jakie stoją przed Twoim nowym projektem.

Głośniki analogowe – parametry i co z nich wynika

Wszystkie głośniki analogowe są opisywane przez producentów za pomocą dwóch podstawowych parametrów ilościowych: mocy, wyrażanej w watach (W) oraz impedancji, określanej w omach (Ω). Parametry te nie mówią jednak niczego o charakterystyce częstotliwościowej głośnika, a ta ma kolosalne znaczenie dla jakości dźwięku. Generalna zasada jest taka, że im większe średnice mają głośniki analogowe (a dokładniej ich membrany), tym lepiej radzą sobie z przenoszeniem niskich częstotliwości (w tym basów). Dlatego małe głośniki analogowe, np. 15-milimetrowy MG15 lub 28-milimetrowy YD30 najlepiej sprawdzą się w zadaniach sygnalizacyjnych na pasmach średnich i wyższych częstotliwości (powyżej kilkuset herców), zaś jeżeli szukasz głośnika do małego radia lub odtwarzacza MP3 na bazie Arduino – wybierz nieco większy model YD78 lub YD50.

Głośniki analogowe do odtwarzania sygnałów dźwiękowych

Do prostych aplikacji, w których odtwarzane będą pojedyncze tony lub ich sekwencje, nadają się doskonale niewielkie głośniki analogowe z membraną foliową. W takich przypadkach najistotniejszy będzie dobór odpowiedniej mocy głośnika oraz – co za tym idzie – wymiarów (średnicy i grubości całkowitej). Głośniki takie, jak 8-omowy YD36 o mocy 0,5 W i średnicy 36 mm zaskakująco dobrze sprawdzają się w generowaniu prostych pisków o różnym natężeniu i częstotliwości, choć często bywają stosowane w małych radiach lub zabawkach, gdzie są w stanie czytelnie odtwarzać nawet muzykę czy mowę. Świetnie sprawdzą się także w połączeniu z modułami dźwiękowymi (np. odtwarzaczami WAV/MP3) dla Arduino, a także we współpracy z minikomputerami typu Raspberry Pi. Należy pamiętać o sprawdzeniu maksymalnej mocy, jaką może dostarczyć wyjście danego modułu – w razie potrzeby trzeba dobrać odpowiedni wzmacniacz.

Głośniki, które rozkręcą każdą imprezę

Dla zastosowań wymagających większej mocy polecamy duże głośniki analogowe A-165 marki BLOW. W naszym sklepie znajdziesz dwie wersje o mocy 200 W i impedancjach 4 Ω oraz 8 Ω. Model A-165 cechuje bardzo szerokie pasmo przepustowe – od basów (45 Hz) do wysokich częstotliwości (6 kHz), co pozwala stosować go do odtwarzania muzyki nawet bez dodatkowego subwoofera. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są też miniaturowe głośniki analogowe Adafruit Bone Conductor Transducer, które przenoszą dźwięk bezpośrednio na powierzchnię, na której zostaną umieszczone. W ten sposób stół, szafka czy przedmioty codziennego użytku mogą stać się źródłami zaskakująco donośnego i przyjemnie brzmiącego dźwięku. Z tym niewielkim przetwornikiem hasło „szafa grająca” nabiera zupełnie dosłownego znaczenia!