Kategorie

Nóżki samoprzylepne

Nóżki samoprzylepne wykonane z gumy lub plastiku przeznaczone są do montażu na obudowach układów elektronicznych. Umożliwiają one wygodne stawianie modułu, minimalizują drgania i generowany hałas, a także chronią powierzchnię przed zarysowaniem. Dostępne są nóżki plastikowe i gumowe (w wersji samoprzylepnej lub mocowanej przy pomocy śrub), z opcjonalną warstwą pianki zapewniającej dodatkową ochronę.

Nóżki samoprzylepne i przykręcane - czy warto z nich korzystać?

Nóżki to ważny element wielu projektów elektronicznych. Można je wykorzystać między innymi w pracy z Arduino, Raspberry Pi czy innymi mikrokontrolerami, a także niemal każdym układem elektronicznym wyposażonym w obudowę. Obecność nóżek wykonanych z odpowiedniego materiału minimalizuje hałas i drgania, a także zapobiega niepożądanemu przesuwaniu się obudowy (na przykład na skutek wibracji). Moduł z nóżkami jest także bardziej stabilny i wygodny w użytkowaniu, a jego wygląd staje się bardziej profesjonalny i estetyczny.

Jakie nóżki zastosować w projekcie?

Na rynku dostępne są nóżki w wielu wariantach, które różnią się między sobą wielkością, materiałem wykonania, sposobem montażu i przeznaczeniem. Na początku należy określić pożądaną wysokość i średnicę nóżek (zbyt duże będą nieestetyczne i niepraktyczne, natomiast zbyt małe - niestabilne). Materiał wykonania to zazwyczaj plastik lub guma: nóżki plastikowe są nieco trwalsze, natomiast gumowe mają lepsze właściwości antypoślizgowe. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w warstwę pianki - zapobiega ona zarysowaniu powierzchni, na której stawia się moduł, a także stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed przekazywaniem wibracji. W sklepie można znaleźć nóżki samoprzylepne i przykręcane. Te pierwsze są szybsze i łatwiejsze w montażu, a obudowa nie musi być wyposażona w odpowiedni otwór - jednak nóżki mocowane na śrubę trzymają się lepiej, dlatego warto zastosować je w intensywniej eksploatowanych projektach. Dostępne są nóżki uniwersalne, a także modele przeznaczone do wykorzystania z obudowami Kradex lub innych producentów.