Kategorie

Cyny i pasty lutownicze

Lutowanie jest bardzo ważną czynnością występującą na etapie montażu każdego urządzenia wyposażonego w części elektryczne i elektroniczne. Odpowiednio dobrana cyna lutownicza, pasta lutownicza bądź pasta lutownicza z cyną jest czynnikiem rzutującym na jakość montażu poszczególnych elementów obecnych na płytkach PCB oraz innych elementów elektrycznych i elektronicznych występujących poza obwodami drukowanymi, a co za tym idzie - na prawidłowość funkcjonowania urządzenia. W naszej ofercie znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria do lutowania zarówno w technologii THT jak i SMD. Cyna do lutowania i pasta lutownicza to konieczny element do kupienia.

Filtrowanie

Producenci

Jakie spoiwo lutownicze najlepiej wybrać?

Dobierając spoiwo lutownicze do swoich potrzeb, wymagane jest, aby jego temperatura topnienia była odpowiednio niska oraz, żeby po jego zaaplikowaniu, lutowane połączenie było solidne oraz odznaczało się wizualnie gładkością i połyskiem - kruche, zmatowiałe połączenia mogą być przyczyną tzw. zimnych lutów i skutkować nieprawidłowościami w działaniu urządzeń. Na jakość procesu lutowania i jego końcowego rezultatu nie bez znaczenia jest także skład chemiczny spoiwa lutowniczego. Najbardziej popularną proporcją dla pasty lutowniczej jest 60% cyny i 40% ołowiu, który pełni rolę topnika i ułatwia lutowanie. Ponadto, jeśli lutujemy elementy SMD, warto do tego zadania zastosować pastę lutowniczą o zwiększonej zawartości metali. Odpowiednia pasta lutownicza pozwoli w pełni wykorzystać parametry lutownicy.

Cyna do lutowania - Wiele zastosowań

Cyna lutownicza - Poza czynnikiem jakościowym, należy też zwrócić uwagę na czynnik ilościowy. W zależności od tego, co potrzebujesz zlutować, należy dobrać odpowiedni przekrój drutu lutowia - w przypadku małych urządzeń elektronicznych (w tym zawierających elementy SMD), gdzie wymagana jest wysoka precyzja lutowania oraz niewielkie odstępy między elementami, dobrym wyborem będzie cyna do lutowania o średnicy od 0,25mm do 1,00mm. Jeżeli musisz wykonać lutowanie połączeń w obwodach, w których pośredniczą przewody o średnicach umożliwiających przepuszczanie prądów o dużych wartościach, warto zastosować cynę o odpowiednio większej średnicy, ponieważ rozmiar lutowia również wpływa na łatwość lutowania i jego efekt końcowy. Chcesz wiedzieć, jaka jest cena past i cyn lutowniczych? Zapoznaj się z naszym asortymentem past lutowniczych.