Czujnik siły nacisku - potencjometr liniowy 36x10mm (1,4 x 0,4'') - Pololu 2729

Indeks: PLL-02350 EAN: 5904422365950

Czujnik nacisku zmienia swoją rezystancję w zależności od wielkości i lokalizacji przyłożonej siły na pasku pomiarowym o długości 36 mm. Sensor pozwala w prosty sposób stworzyć dotykowy interfejs sterowania urządzeniem.

Czujnik siły nacisku - potencjometr liniowy 36x10mm (1,4 x 0,4'') - Pololu 2729
83,00 zł
67,48 zł netto
Zapłać później
Czas oczekiwania: 4-6 tyg.
Na zamówienie
Producent: Pololu
Kompatybilny z: Arduino

Opis produktu: Czujnik siły nacisku - potencjometr liniowy 36x10mm (1,4 x 0,4'')

Czujnik nacisku zmienia swoją rezystancję w zależności od wielkości i lokalizacji przyłożonej siły na pasku pomiarowym o długości 36 mm. Do uruchomienia sensora potrzebny jest rezystor z zakresu 4,7 kΩ - 10 kΩ, którego nie ma w zestawie - lecz można nabyć osobno. Sensor wraz z wyświetlaczem pozwala w prosty sposób stworzyć dotykowy interfejs obsługi dowolnego urządzenia.

Film przedstawia przykładowe urządzenie wykorzystujące potencjometr liniowy jako zaawansowany włącznik oświetlenia LED.

Podłączenie

Czujnik posiada trzy użyteczne wyprowadzenia - na taśmie znajdują się cztery pady, jednak ostatni nie jest wykorzystany. W celu odczytania danych należy dołączyć zewnętrzny rezystor o wartości z zakresu 4,7 kΩ - 10 kΩ. Do obsługi czujnika wymagane są cztery linie mikrokontrolera w tym dwie zdolne do odczytu wartości analogowej - wejścia przetwornika A/C. Przykład podłączenia znajduje się na schemacie poniżej.

Pomiar siły nacisku

Rezystancja Rp zależy bezpośrednio od siły nacisku, zmienia się w zakresie od 300 kΩ (dla lekkiego dotyku) do około 1 kΩ (dla silnego nacisku).

 

Jeśli wyprowadzenie D1 zostanie wprowadzane w stan wysoki, a połączenie dolne R0 w stan niski, to linia SL będzie wyjściem, stworzonego z  rezystorów Rp i R0, dzielnika napięcia . Pomiar na linii D2 da wartość napięcia wejściowego tego dzielnika. Mając wartość linii SL oraz linii D2 można w prosty sposób obliczyć wartość rezystancji Rp, która jest bezpośrednio związana z siłą nacisku.

 

Optymalna wartość rezystora R0 zależy od konkretnego projektu, jednakże producent zaleca by była dobierana z zakresie 4,7 kΩ - 10 kΩ.

 

W przypadku braku nacisku na pasek pomiarowy, rezystancja Rp osiągnie wartości kilku MΩ. W praktyce oznacza to, że napięcie na linii R0 będzie bliskie zeru (ustalona poprzez podłączony do masy rezystor R0). Można to wykorzystać do cyfrowej detekcji braku nacisku na czujnik.

 

Specyfikacja czujnika siły nacisku

  • Wymiary zewnętrzne: 38 x 13,5 x 0,7 mm
  • Wymiary obszaru pomiarowego: 36 x 10 mm
  • Masa: 0,5 g
  • Warstwa samoprzylepna od spodu dla ułatwienia montażu
  • Raster wyprowadzeń taśmy: 1 mm

 

Więcej szczegółów w dokumentacji.

 

Wyprowadzenia czujnika zakończone są taśmą z miedzianymi padami o rastrze 1 mm. Aktualnie nie posiadamy dopasowanych złącz, jednakże taśma współpracuje z gniazdami FFC raster 1 mm.

 

Pomiar pozycji

Czujnik może służyć również jako potencjometr liniowy - przełącznik w postaci dotykowego suwaka. Jeśli przyłożony do czujnika punkt będzie się przesuwał, to wartość jednego z rezystorów (R1 lub R2) będzie malała, a drugiego rosła. W przypadku ruchu w drugą stronę sytuacja z rezystorami się odwróci.

 

Jeśli wyprowadzenie D1 zostanie wprowadzane w stan wysoki, połączenie D2 w stan niski, to linia SL będzie wyjściem dzielnika napięcia stworzonego z  rezystorów R1 i R2. W tym czasie dolne połączenie rezystora R0 powinno być ustawione jako wejście (stan wysokiej impedancji). Mierząc napięcie na linii SL otrzymujemy wartość napięcia proporcjonalną do pozycji przyłożonej siły. Wartość tego napięcia znajduje się w zakresie od 0 V (potencjału masy) do VCC (napięcia zasilania).

 

W przypadku braku nacisku na pasek pomiarowy, linia SL praktycznie nie jest do niczego podłączona i nie daje znaczącego pomiaru. Fakt ten można wykorzystać do cyfrowej detekcji braku nacisku na czujnik (patrz punkt wyżej).

 

Ten czujnik posiada wyjścia o wysokiej impedancji. Może to utrudniać dokładne pomiary napięcia poprzez montowane w mikrokontrolerach przetworniki analogowo-cyfrowe. Pełną procedurę pomiarową wraz z przydatnymi informacjami, w jaki sposób zredukować wpływ szumu i zwiększyć dokładność można znaleźć w rozdziale 5 przewodnika użytkownika.

 

Szerokość opakowania 7.5 cm
Wysokość opakowania 0.2 cm
Głębokość opakowania 8.8 cm
Masa opakowania 0.001 kg

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: