Zastosowania złączy montażowych
Złącza montażowe doskonale sprawdzają się w łączeniu poszczególnych modułów i podzespołów wewnątrz urządzeń oraz w szafach sterowniczych. W zależności od zastosowanej wersji, mogą przewodzić prądy rzędu od kilku do nawet kilkunastu amperów, choć zdarzają się wersje o jeszcze wyższych parametrach. Najczęściej złącza tego typu mają także dość wysokie limity napięcia, z jakim mogą pracować, co pozwala na ich użycie w obwodach zasilania sieciowego (przed zastosowaniem elementu zawsze należy sprawdzić jego dokumentację techniczną!). Złącza montażowe występują w rastrach: 2,54 mm, 3,5 mm, 5,08 mm oraz 7,62 mm i 8,5 mm. Pierwsze dwa rozstawy doskonale nadają się do stosowania w obwodach sterowania i pomiarów, a także zasilania niewielkich modułów. Większe złącza natomiast świetnie radzą sobie z zasilaniem bardziej „prądożernych” obwodów, choć mogą także być używane do podłączania czujników czy sygnałów kontrolnych.
Listwy rozłączalne – wygoda w parze z uniwersalnością
W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór złączy montażowych o najpopularniejszych rozstawach 3,5 mm oraz 5,08 mm. Te pierwsze występują w rozmiarach od 2 pinów do aż 8 pinów, co pozwala dobrać właściwą dla danego zastosowania liczbę linii, bez konieczności dzielenia jednej wiązki przewodowej na kilka osobnych złączy. Takie rozwiązanie znakomicie poprawia czytelność instalacji i pozwala na logiczne grupowanie danych przewodów zgodnie z ich funkcją. Listwy w rastrze 3,5 mm mają maksymalną obciążalność prądową od 7 A (wg europejskich standardów IEC) do 8 A (wg amerykańskich norm UL) oraz mogą pracować z napięciami do 250V (wg IEC) lub 300V (wg UL). Kompletna para złączy składa się z części męskiej (lutowanej na płytce drukowanej) oraz żeńskiej (wyposażonej w kostkę zaciskową), a przed niewłaściwą polaryzacją chroni odpowiedni kształt obu części, uniemożliwiający ich odwrotne zamocowanie. Złącza wykonane w rastrze 5,08 mm mogą przenosić prądy rzędu nawet 20 A i pracować z napięciami do ponad 300 V, przy czym w naszym sklepie znajdziesz wersje o liczbie styków od 2 do 16.
Listwy barierowe
Oprócz rozłączalnych kostek zaciskowych, oferujemy także doskonałe złącza montażowe w formie listew barierowych. Nazwa pochodzi od pionowych „przegródek”, które izolują sąsiadujące styki od siebie i zabezpieczają przed przebiciami lub przypadkowymi zwarciami (np. przez dotknięcie narzędziem lub obluzowaną końcówkę przewodu). Co bardzo ważne, złącza tego typu mogą pracować z napięciami do 300 V i prądami do 20 A, co predysponuje je do użycia w układach zasilania – zarówno sieciowego, jak i niskonapięciowego, a także w sterownikach silników czy innych elementów wykonawczych o sporej mocy.