Budowa i zasada działania wyświetlaczy segmentowych
Typowa konstrukcja wyświetlacza segmentowego wykorzystuje diody LED, które pod wpływem podłączenia napięcia na złącze typu p-n przewodzą prąd, co objawia się świeceniem jednego lub więcej segmentów. Najczęściej wyświetlacze segmentowe występują jako 8-segmentowe, na zewnątrz złożone z czterech pionowych bądź pochyłych linii oraz trzech poziomych linii, układających się w kształt cyfry 8 oraz ósmego segmentu w kształcie kropki. Diody tworzące pojedyncze segmenty będą świeciły, tylko gdy zostanie na nie podane napięcie polaryzujące diody w kierunku przewodzenia, a jasność świecenia segmentu będzie zależała w przybliżeniu liniowo proporcjonalnie, do prądu płynącego przez diodę. Z tego powodu, aby zapobiec uszkodzeniu wyświetlacza, należy podłączać jego segmenty do źródła napięcia poprzez rezystory ograniczające przepływ prądu. Kolor światła segmentu jest powiązany z napięciem na diodzie LED tworzącej segment. Dla koloru czerwonego spadek napięcia na diodzie wynosi ok. 2,0-2,2 V, podczas gdy dla koloru niebieskiego wynosi ok. 3,6 V. Dla standardowego, pojedynczego wyświetlacza 8-segmentowego złożonego z czerwonych diod LED, pobór prądu wynosi ok. 15 mA na segment - biorąc pod uwagę, że wyświetlacz będzie sterowany za pomocą sterownika scalonego operującego na napięciach poziomu TTL (5,0 V), a spadek napięcia będzie wynosić 2,0 V na segment, powołując się na prawo Ohma i typoszereg rezystorów E96, należy segmenty wyświetlacza podłączyć pod rezystory 220Ω. Wyświetlacz 7-segmentowy może być również rozwiązaniem idealnym do Twojego projektu.
Sterowanie wyświetlaczami segmentowymi za pomocą układów logicznych
Wyświetlacze segmentowe mogą być sterowane z mikrokontrolerów, ale także w formie czysto sprzętowej, np. za pomocą układu CD4511 stanowiącego 7-segmentowy sterownik i dekoder BCD w jednym (układ nie obsługuje segmentu wyświetlacza imitującego kropkę) do sterowania wyświetlaczy połączonych wewnątrz w układzie wspólnej katody. Układ jest zasilany napięciem 5,0 V i jest wyposażony w cztery wejścia oznaczone jako A, B, C i D i odpowiadające wagom bitów wynoszącym odpowiednio 1, 2, 4 i 8. Sterownik posiada siedem wyjść logicznych, po jednym na każdy segment. Maksymalny prąd wyjściowy pojedynczego wyjścia wynosi 25 mA. Dobierając rezystory, możesz odpowiednio do potrzeb projektu ustawić intensywność świecenia segmentów.
Matryce LED RGB - efektowne i praktyczne
Matryce z diod LED RGB ułożonych w formie tablicy dwuwymiarowej umożliwiają wyświetlanie różnych znaków, symboli graficznych i nie tylko! Takie tablice są spotykane w życiu codziennym m.in. jako mozaikowe wyświetlacze reklam, a także informacji pasażerskiej. Oferowane przez nas matryce LED, mogą być sterowane zarówno z Arduino, jak i Raspberry Pi. Dzięki wbudowanemu sterownikowi, do obsługi matrycy wystarczy jeden pin mikrokontrolera. Oferowane przez nas matryce LED RGB, dostępne są w różnych rozmiarach wierszy i kolumn, tj. od 1x8 do 64x32. Dzięki temu, z użyciem matryc LED RGB będziesz mógł urozmaicić wygląd interfejsu panelu operatorskiego, a także zbudować planszę do wyświetlania odjazdowych animacji!