Czujniki temperatury wysokiej precyzji
Czujniki temperatury wysokiej precyzji pozwalają na określenie mierzonej temperatury z dużą dokładnością (na przykład rzędu ±0,1°C), dzięki czemu można wykorzystać je w urządzeniach i przyrządach pomiarowych, wymagających drobiazgowych pomiarów. Zazwyczaj czujniki temperatury wysokiej precyzji są wykonane w technologii cyfrowej, co oznacza, że na wyjściu podają wynik za pomocą sygnału binarnego, a do odczytania danych z sensora potrzebny jest układ cyfrowy (mikrokontroler), choć na rynku dostępny jest także spory wybór czujników analogowych i modułów analogowo-cyfrowych. Czujniki temperatury wysokiej precyzji mogą być kontaktowe lub bezkontaktowe - w przypadku tych drugich najczęściej wykorzystywaną technologią pomiarową jest detekcja promieniowania podczerwonego, a urządzenia pomiarowe z wbudowanymi sensorami tego rodzaju oznaczane są jako IR (z angielskiego infrared - podczerwień).
Zastosowanie precyzyjnych czujników temperatury
Czujniki temperatury wysokiej precyzji wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie niezbędne jest uzyskanie dokładnego i pewnego wyniku dokonywanego pomiaru. Dlatego są one stosowane między innymi w sprzęcie medycznym i sportowym, takim jak termometry, systemy bezdotykowej kontroli temperatury, opaski dla sportowców czy smartwatche. Precyzyjne pomiary temperatury są także niezbędne w systemach bezpieczeństwa w delikatnych i drogich urządzeniach elektronicznych, których praca może zostać zakłócona nawet przy niewielkich wahaniach tego czynnika. Z tego powodu sensory termiczne o dużej dokładności są wykorzystywane również w fabrykach, warsztatach elektronicznych i zakładach przemysłowych. To także niezbędny element wyposażenia wszelkiego rodzaju laboratoriów i pracowni naukowych. Duża precyzja pomiaru jest zaletą również w mniej wymagających zastosowaniach, dlatego takie czujniki doskonale sprawdzą się też w domowych termometrach, pokojowych regulatorach temperatury, stacjach pogodowych, instalacjach ogrzewania podłogowego, systemach inteligentnego budynku czy układach chłodzących w urządzeniach elektronicznych.
Jak wybrać odpowiedni model?
Podczas wybierania precyzyjnych czujników temperatury dobrze jest zwrócić uwagę na kilka podstawowych właściwości, do których należy między innymi zakres pomiarowy i dokładność danego modelu, przystosowanie do pożądanych interfejsów komunikacyjnych, sposób i parametry zasilania, obecność dodatkowych funkcji czy metoda montażu. Zakres pomiarowy czujników precyzyjnych mieści się zazwyczaj w zakresie od -40°C do 125°C (choć dostępne są również sensory do pomiaru wysokich temperatur, nawet do 800°C), natomiast ich dokładność zależy od wybranego modelu i wynosi od ±0,1°C do ±2°C. Warto pamiętać, że precyzja pomiaru jest zależna od czynników zewnętrznych - w tym wartości mierzonej temperatury (najdokładniejsze wyniki uzyskuje się w środkowym przedziale zakresu pomiarowego) i odpowiedniego zasilania, a także metody przetworzenia sygnału (na przykład wykorzystanych przetworników). Popularne metody komunikacji w sensorach i modułach precyzyjnych to między innymi I2C czy SPI. Bardzo istotnym czynnikiem wyboru jest też dopasowanie odpowiedniego zasilania - w przeciwnym razie uzyskane wyniki pomiarów mogą być niedokładne, a cały czujnik może nawet ulec uszkodzeniu. Warto również zwrócić uwagę na obecność dodatkowych funkcji, takich jak pomiar wilgotności powietrza czy mierzenie wartości ciśnienia atmosferycznego - są one szczególnie przydatne w projektach zakładających kontrolowanie więcej niż jednego czynnika naraz (na przykład w stacjach pogodowych).
Co znajdziesz w naszym asortymencie?
W tej kategorii oferujemy szeroki wybór precyzyjnych czujników temperatury i modułów pomiarowych. Znajdziesz tu produkty popularnych firm, takich jak Adafruit, Seeedstudio, SparkFun czy iNode. Dostępne są modele z funkcją pomiaru temperatury, a także wyposażone w dodatkową możliwość mierzenia wartości wilgotności powietrza czy poziomu ciśnienia atmosferycznego. Oferujemy moduły ze złączami goldpin i złączami typu Grove oraz warianty bezprzewodowe, które komunikują się przez Bluetooth 4.0. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem w tej kategorii, a także z naszą ofertą pozostałych czujników cyfrowych i analogowych, które możesz wykorzystać w swoich projektach elektronicznych.