- Obniżka
Opis produktu: Tic T825 - sterownik silnika krokowego USB 45 V / 2,5 A - Pololu 3131
Układ umożliwia sterowanie silnikiem krokowym przy pomocy urządzenia pozwalającego generować stany logiczne, np. Arduino, STM32Discovoery, Raspberry Pi lub dowolnego mikrokontrolera. Sterownik można konfigurować, testować i monitorować za pośrednictwem USB, działa na systemach Windows, Linux, i macOS.
Cechy charakterystyczne sterownika
Moduł Pololu charakteryzuje się bardzo prostą obsługą. Aby obrócić silnik o krok wystarczy podać na wyprowadzenie STEP stan wysoki (logiczną jedynkę), kolejna sekwencja zera i jedynki przesunie silnik o kolejny krok itd. Wybór kierunku odbywa się poprzez podanie odpowiedniego stanu na wyprowadzenie DIR (np. stan niski - obroty zgodnie ze wskazówkami zegara, stan wysoki - przeciwnie). Sterownik posiada również możliwość wyboru rozdzielczości pracy silnika. Moduł nie posiada wlutowanych złącz, zostały dołączone do samodzielnego montażu.
W naszej ofercie znajduje się również moduł zlutowany.
Podłączenie sterownika i opis wyprowadzeń
Aby sterować silnikiem krokowym bipolarnym należy podłączyć układ zgodnie z poniższym rysunkiem. Jeśli nominalne napięcie silnika jest niższe niż wymagane zasilanie sterownika (8,5V) należy ręcznie, za pomocą potencjometru ustawić limit prądu.
Rysunek przedstawia minimalne podłączenie sterownika
Producent udostępnia obszerny przewodnik użytkownika. |
Zasilanie modułu
Do zasilania potrzebny jest regulator 5 V (nie jest wymagane zewnętrzne zasilanie logiczne), które należy doprowadzić do pinu 5V. Napięcie zasilania silnika z zakresu od 8,5 V do 45 V podawane jest na pin VIN. Układem można sterować silnikami o nominalnym napięciu niższym niż wymagane 8,5 V. W tym celu należy ograniczyć maksymalny pobór prądu za pomocą potencjometru, tak aby nie przekroczyć dopuszczalnego natężenia silnika. Np. dla silnika o rezystancji 5 Ω na cewkę i poborze prądu 1 A, nominalne napięcie zasilania to 5 V. Zasilając napięciem 12 V należy ograniczyć prąd, tak aby nie przekroczył wartości 1 A.
Uwaga! Podłączanie i odłączanie silnika, podczas gdy sterownik jest włączony może uszkodzić układ. |
Diody LED i odprowadzanie ciepła
Na płytce znajdują się trzy diody LED: zielona, czerwona, żółta. Zielona oznacza komunikację przez USB. Czerwona związana jest z pinem ERR, jeżeli się zaświeci oznacza wystąpienie błędu. Żółta wskazuje stan silnika krokowego oraz daje pewne informacje na temat błędów jeżeli występują. Dokładny opis znajduje się w dokumentacji na stronie producenta.
Płytka została zaprojektowana tak, aby mogła odprowadzić ciepło przy poborze prądu około 1,5 A na cewkę. Jeśli prąd będzie znacznie wyższy należy zastosować zewnętrzny radiator, do którego montażu można użyć kleju termoprzewodzącego.
Specyfikacja techniczna
- Napięcie zasilania silnika: 8,5 V - 45 V
- Prąd: maks. 1,5 A na cewkę (przy zastosowaniu chłodzenia do 2,5 A)
- Napięcie zasilania części logicznej: regulator 5 V - zasilanie zewnętrzne nie jest wymagane
- Prosty interfejs sterowania
- Praca w 6 różnych trybach: pełny krok, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16 oraz 1/32 kroku
- Możliwość regulacji prądu pobieranego przez silnik za pomocą potencjometru
- Ochrona przed przegrzaniem układu
- Posiada 6 Interfejsów sterownia: USB, szeregowy TTL, I2C, Serwo impulsowe RC, analogowe, enkoder kwadratowy
- Maksymalna szybkość kroku: 50000 kroków na sekundę
Zestaw zawiera:
- Moduł ze sterownikiem silnika krokowego DRV8825
- Listwy goldpin
- Złącza śrubowe
Przydatne linki |