Atnel ATB-PWR-3 - przetwornica step-down - 5V 1A

Indeks: ATN-09597 EAN: 5904422313654

Przetwornica step-up/step-down o napięciu wyjściowym 5 V lub 3,3 V. Maksymalny prąd 1 A. Zasilanie 8 V - 45 V.

Atnel ATB-PWR-3 - przetwornica step-down - 5V 1A
65,00 zł
52,85 zł netto
Zapłać później
Producent: Atnel

Opis produktu: Atnel ATB-PWR-3 - przetwornica step-down - 5 V 1 A

Przetwornica step-up/step-down o napięciu wyjściowym 5 V lub 3,3 V. Maksymalny prąd 1 A. Zasilanie w zakresie od 8 V do 45 V.

Specyfikacja techniczna przetwornicy

 • Napięcie wejściowe: 8 V do 45 V
 • Napięcie wyjściowe: 3,3 V lub 5 V
 • Częstotliwość pracy: 44,6 MHz
 • Prąd wyjściowy maksymalny: 1 A
 • Małe wymiary:
  • 25,5 x 14,7 x 19 mm - ze złączami
  • 25,5 x 14,7 x 16,5 mm- bez złączy

Główne cechy przetwornicy

 • Napięcie wyjściowe może być wyższe, niższe lub równe napięciu zasilania (w zakresie od 8 V do 45 V).
 • Ciągły prąd wyjściowy wynosi maksymalnie 1 A - zależy od napięcia wejściowego.
 • Napięcie wyjściowe 3,3 V lub 5 V.
 • Małe wymiary:  25,5 x 14,7 x 19 mm - ze złączami.

Atnel ATB-PWR-3 - przetwornica step-down

Duża wydajność pozwala unikać nagrzewania się podczas pracy do wysokich temperatur tak jak to ma miejsce gdy używane są stabilizatory 7805. Przetwornice najnowszej generacji ATB-PWR-3 zaopatrzone są w układ logiczny pozwalający sterować jej pracą (włączanie/wyłączanie) nawet z poziomu mikrokontrolera. Napięcie wyjściowe wybierane jest za pomocą zworki. Gdy domyślnie otwarta, na wyjściu utrzymuje się napięcie +5V. Gdy zworka zostanie zamknięta, napięcie wyjściowe będzie równe +3,3V. Poza tym przetwornice zaopatrzone są we wbudowany klawisz typu micro-switch SMD, który pozwala na wygodne załączanie zasilania ręcznie w dogodnym momencie przez użytkownika. Zworki SMD na przetwornicy umożliwiają rekonfigurację jej prostych funkcji logicznych. Sercem modułu jest układ scalony A8498, o znamionowej wydajności prądowej 3A! Zatem układ posiada spory zapas. 

Porównanie jakości parametrów zasilania (tętnienia) pomiędzy standardowym stabilizatorem liniowym 7805 a przetwornicą ATB-PWR3, przy poborze prądu 500 mA. Pomiarów dokonano oscyloskopem cyfrowym RIGOL DS4024 (200MHz).

Tryby pracy przetwornicy

 1. Tryb pracy 7805

Aby uzyskać funkcjonalność pracy przetwornicy, taką jaka występuje w popularnym stabilizatorze liniowym 7805 (brak jakiejkolwiek logiki sterującej) wystarczy zewrzeć kroplą cyny zworkę SMD oznaczoną jako JP2. W tym momencie cała logika układu zostaje wyłączona. Po podłączeniu napięcia zasilania na wejście przetwornicy, załącza się ona natychmiast i na wyjściu uzyskujemy jedno z dwóch napięć wybranych za pomocą zworki JP1. Domyślnie jest ona rozwarta (jumper zdjęty), czyli na wyjściu uzyskamy napięcie +5V. Jeżeli w ogóle nie zamierzamy korzystać z układów logiki w przetwornicy, można wylutować obydwie pary goldpinów JP2 oraz JP3.

 

2. Tryb pracy z włącznikiem zasilania (ustawiony fabrycznie/domyślny)

Tryb ten zapewnia możliwość załączania układu zasilanego przez przetwornicę za pomocą przełącznika. W tym celu można skorzystać z wyprowadzonych od spodu przetwornicy dwóch pinów przy zworce JP2. Można wyprowadzić za pomocą pary przewodów przełącznik na zewnątrz obudowy urządzenia. Jeśli nie ma takiej potrzeby to można skorzystać także (równolegle) z wbudowanego mikro przełącznika, znajdującego się na przetwornicy. Jest to bardzo wygodna opcja podczas prototypowania własnych urządzeń nawet na płytkach stykowych. Po podłączeniu napięcia wejściowego, zyskujemy zawsze jeszcze chwilę czasu na ostateczne sprawdzenie wzrokowe, czy przypadkiem gdzieś w układzie nie ma jakiegoś zwarcia. Po tym wystarczy kliknąć mikro przełącznik aby prototyp został uruchomiony.

 

3. Tryb pracy z włącznikiem zasilania oraz pinem PWR DOWN

Opisany w pkt.2 tryb można wzbogacić jeszcze o funkcjonalność, która pozwala na sterowanie zasilaniem układu przez np. mikrokontroler, który w nim pracuje. Dzięki temu, urządzenie po manualnym włączeniu przez operatora może wykonać zadaną pracę, nawet długotrwałą, która może już odbywać się bez nadzoru człowieka. Natomiast po jej zakończeniu, mikrokontroler (program) może sam wyłączyć zasilanie, co zdecydowanie zmniejszy pobór prądu przez całe urządzenie. Gdzie może mieć to zastosowanie. Z powodzeniem stosuje się takie rozwiązania w urządzeniach pracujących w autach osobowych lub autobusach komunikacji miejskiej, gdy sterownik wyposażony w taką przetwornicę pracuje w oparciu o zasilanie z akumulatora a nadrzędnym celem jest zminimalizowanie poboru prądu.

Instrukcja / wyprowadzenia

Przetwornica o napięciu wejściowym od 8 V do 45 V oraz wyjściowym od 3,3 V do 5 V.

Długość 25 mm
Szerokość 14.0 mm
Wysokość 16 mm
Napięcie zasil. od 8.0 V
Napięcie zasil. do 45 V
Napięcie wyjścia od 3.3 V
Napięcie wyjścia do 5.0 V
Wydajność prąd 1.0 A
Stabilizator - Typ impulsowy
Stabilizator - Rodzaj step-up/down
Szerokość opakowania 5 cm
Wysokość opakowania 1.2 cm
Głębokość opakowania 7 cm
Masa opakowania 0.005 kg

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Opinie o produkcie

Atnel ATB-PWR-3 - przetwornica step-down - 5V 1A

5/5

Średnia Ocena

2

Opinie Klientów
Poniższe opinie zbieramy
i weryfikujemy przy pomocy
zewnętrznego partnera Trustmate
i pochodzą z procesu pozakupowego.

Opinie:

Józef 17.04.2023 Potwierdzony zakup
Super doskonale
Maciej P. 06.02.2021 Potwierdzony zakup
ok.

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: