Kategorie

Kostki elektryczne

Kostki elektryczne to znane od dawna łączniki elektryczne. Są stosowane niemalże “od zawsze” do łączenia kabli, zwłaszcza w systemach energetycznych, to jest instalacjach 230 V w naszych domach i nie tylko. Klasyczne, ceramiczne kostki elektryczne, ze złączkami skręcanymi nie są już dostępne w handlu – wyparte zostały przez elementy z tworzyw sztucznych, często wyposażone również w inne mechanizmy do instalacji kabli w kostce. Zamiast złączy śrubowych stosuje się szeroką gamę uchwytów samozaciskowych, czy dźwigniowych, które wydatnie poprawiają komfort instalacji tego rodzaju elementów.

Filtrowanie

Złącza - Typ
Złącza - Standard
Ilość pinów
Raster

Nowoczesne złącza elektryczne

Konieczność łączenia kabli elektrycznych, zwłaszcza w instalacjach energetycznych, nie jest niczym dziwnym. Często musisz podłączyć np. lampę do prądu, czy też połączyć ze sobą kable w puszce elektrycznej, w przypadku instalowania gniazdek, włączników etc. Wraz z popularyzacją systemów automatyki domowej rośnie też poziom skomplikowania systemu zasilania w naszych domach, a co za tym idzie, ilość koniecznych do wykonania połączeń. Nie inaczej jest w systemach automatyki przemysłowej, gdzie występuje wiele obwodów, które trzeba ze sobą łączyć. Tutaj w sukurs przychodzą nowoczesne kostki elektryczne. O ile zastosowanie połączeń skręcanych jest równie poprawne, to wykorzystanie nowocześniejszych kostek samozaciskowych itp. istotnie poprawia komfort ich montażu i zmniejsza czas potrzebny na wykonanie połączenia.

Szeroki wybór napięć i prądów pracy

W naszym sklepie dostępny jest szeroki wybór kostek elektrycznych o różnych parametrach. Elementy te różnią się m.in. maksymalnym napięciem i prądem pracy, liczbą łączonych ze sobą kabli, a także systemem zapinania. Większość kostek dedykowana jest do połączeń sieciowych, w związku z czym ich napięcie pracy nie jest niższe niż 250 V. Występują również kostki o wyższych napięciach pracy, od 300 V aż do 450 V. Maksymalny dopuszczalny prąd wyznacza obciążalność kostki. Typowe elementy, dostępne w naszym sklepie, przenosić mogą od 3 A do 20 A prądu, ale dostępne są także kostki dedykowane do pracy z prądami tak wysokimi, jak 32 A.

Dobór kostek elektrycznych do konkretnych aplikacji

Dobranie metody połączenia do konkretnej aplikacji w naszej instalacji elektrycznej czy szafie automatyki przemysłowej nie jest łatwe. O doborze łączówek do danego systemu decyduje wiele czynników, takich jak parametry elektryczne, wymiary mechaniczne, sposób wpinania kabli w złączu, możliwości montażu kostki elektrycznej do obudowy czy jej koszt. Najtańszymi kostkami elektrycznymi, w przeliczeniu na jeden pin, są zwykłe złącza śrubowe. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena i uniwersalność – sprzedawane są w szerokiej gamie wielkości i ilości pinów i prądów pracy (nawet do 30 A).