Kategorie

Panele słoneczne małej mocy

Panele słoneczne małej mocy są doskonałą alternatywą dla innych źródeł energii. Umiejętne wykorzystanie niewyczerpanych (przynajmniej w skali naszego życia) pokładów energii słonecznej pozwala na budowę wielu użytecznych urządzeń, które mogą przez długie lata pracować w miejscach pozbawionych dostępu do zasilania sieciowego – nawet tam, gdzie nie jest możliwa wymiana baterii czy akumulatora. W tej kategorii znajdziesz panele słoneczne małej mocy, dedykowane do zasilania niewielkich urządzeń w nowoczesny i ekologiczny sposób.

Fotowoltaika w praktyce

Jeżeli zamierzasz zastosować panele słoneczne małej mocy w praktyce, powinieneś wziąć pod uwagę – już na wstępnym etapie projektu – pewne kluczowe właściwości tego typu źródeł energii. Przede wszystkim, konieczne jest uwzględnienie w projekcie sporej zmienności dobowej, która dotyczy mocy uzyskiwanej z panelu słonecznego. W zależności od pogody (zachmurzenia), a także pory dnia i położenia geograficznego, dostępna moc generowana przez ogniwo zmienia się w szerokim zakresie. Z tego względu – aby móc uzyskać stabilne napięcie zasilania – konieczne jest stosowanie dobrych przetwornic DC/DC. Z drugiej strony, warto przewidzieć w układzie zasilanie buforowe – akumulator, który w okresie dobrego nasłonecznienia zgromadzi nadwyżkę energii, aby układ (stanowiący obciążenie panelu) mógł wykorzystać ów zapas w nocy lub w gorszych warunkach pogodowych.

Małe panele słoneczne w ofercie sklepu Botland

W tej kategorii znajdziesz bardzo bogatą ofertę paneli słonecznych małej mocy o wymiarach od kilku do nieco ponad 25 cm, różniących się zarówno generowanym napięciem znamionowym, jak i poziomem uzyskiwanej mocy wyjściowej. Najmniejszy z nich – ogniwo o mocy 0,4 W – wytwarza napięcie rzędu 5,5 V i jest wyposażone w pady lutownicze do podłączenia przewodów. Mamy także inną wersję tego ogniwa, wyposażoną w krótki przewód wyprowadzający z gniazdem typu USB A. Większe ogniwa – np. o wymiarach 13,6 cm x 11 cm – są w stanie generować moc 1 W (przy napięciu 6 V), a największy panel dostępny w tej kategorii dostarcza aż 5 W mocy i w dodatku ma niezwykle użyteczną postać elastycznej płachty, którą z łatwością można zamontować na różnych rodzajach powierzchni.

Gotowy system solarny w rozmiarze mini

Niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem, doskonałym na początek przygody z fotowoltaiką, jest niewielki moduł DFRobot z ogniwem 2 V/160 mA. Maleńka płytka o wymiarach zaledwie 30 x 30 mm pozwala na ładowanie ogniwa litowo-polimerowego (1S, czyli 3,7 V) prądem do 100 mA poprzez kabel micro USB lub za pomocą dołączonego do zestawu, wodoodpornego panelu słonecznego małej mocy (50 x 50 mm). Co bardzo ważne, na pokładzie płytki znalazły się wszystkie potrzebne do niezawodnej pracy układy, w tym scalony kontroler solarny SPV1050 oraz ładowarka USB.