Kategorie

Pokrętła

W tej kategorii, pod nazwą pokrętła, kryją się potencjometry i enkodery obrotowe wraz z gałkami. Jeżeli szukasz pokręteł do swojego modelu, to lepiej trafić nie mogłeś. Oferujemy przełączniki o różnych kształtach, odmiennych średnicach i wymiarach. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą bogatą ofertą, przygotowaną specjalnie dla Ciebie. Nasi pracownicy dokładają wszelkich starań, aby proponowany przez nasz sklep internetowy asortyment był najwyższej jakości, zachowując przy tym konkurencyjne ceny.

Filtrowanie

Przełącznik - Rodzaj
Przełącznik - Kształt
Raster
Średnica
Długość
Wysokość
Szerokość
Przełącznik - Podświetlenie

Potencjometry i enkodery

Czym jest potencjometr? Jest to tak zwany rezystor nastawny. Co to oznacza w praktyce? Potencjometr występuje w postaci pojedynczego elementu i jest regulowanym dzielnikiem napięcia. Zasadą jego działania jest klasyczny dzielnik napięcia, a typowym jego zastosowaniem – regulacja prądu bądź napięcia w urządzeniach elektrycznych, np. w głośnikach. W dziale pokrętła znajdziesz naprawdę bardzo zróżnicowany asortyment.

Enkodery i potencjometry

Skoro wiemy już, czym są potencjometry, sprawdźmy, czym są enkodery – również dostępne w dziale pokrętła. Są to urządzenia, które przekształcają ruch w sygnał elektryczny. Później sygnał ten odczytywany jest przez licznik impulsów lub sterownik PLC. Obecnie najbardziej powszechne i najczęściej stosowane są enkodery optyczne. Dzielimy je zasadniczo na dwie grupy – inkrementalne lub absolutne. Pierwsze z nich dostarczają sygnału w formie impulsów o stanie niskim bądź wysokim, co wskazuje na kierunek obrotu. Brakuje tutaj możliwości określenia specyfikacji pozycji. Badany jest tylko ruch z jednej pozycji do drugiej.

Enkodery absolutne

Drugi typ enkoderów to absolutne, które są w stanie określić, oprócz zmiany pozycji z jednej na drugą, wskaźnik każdej z nich. Najbardziej rozpowszechnione są enkodery inkrementalne. W jaki sposób powstaje sygnał w enkoderze? Dioda LED emituje wiązkę światła, która przenika przez przezroczysty dysk, na którym naniesione są nieprzezroczyste linie. Za dyskiem znajduje się foto sensor, odczytujący sygnały świetlne. W odpowiedzi na sygnały świetlne foto sensor generuje impulsy. W dalszej kolejności impulsy trafiają do licznika lub sterownika i po zliczeniu określonej liczby impulsów, następuje wykonanie zaprogramowanego działania.