Kategorie

Złącza raster 2,54mm

Złącza rastrowe zyskały i ugruntowały na przestrzeni wielu lat istotną pozycję w produkcji urządzeń elektronicznych. Obszary zastosowań tych elementów sięgają wszystkich branż elektroniki, od zestawów do samodzielnego montażu i modułów dla amatorów, poprzez urządzenia AGD i RTV, aż do sterowników przemysłowych czy urządzeń medycznych. Ich szczególną zaletą jest łatwość montażu, dobre parametry łączeniowe i niezawodność, wynikająca z prostej konstrukcji mechanicznej. W tej kategorii znajdziesz złącza raster 2,54 mm, które mogą zastępować popularne goldpiny i oferują przy tym szereg dodatkowych zalet.

Filtrowanie

Złącza - Typ
Złącza - Standard
Ilość pinów
Raster

Konstrukcja złączy rastrowych

Praktycznie wszystkie typowe złącza rastrowe są zbudowane w podobny sposób: wtyk stanowi szereg metalowych pinów (prostych lub zagiętych pod kątem 90 stopni). Piny te umieszcza się fabrycznie w obudowie o kształcie listwy z tworzywa sztucznego, z otworami ciasno dopasowanymi do kształtu (przekroju) i rozmiaru pinów. Niektóre złącza mogą być ręcznie rozcinane w celu uzyskania krótszych listewek o potrzebnej liczbie styków, inne są niepodzielne i trzeba już na etapie zakupu wybrać właściwe długości elementów. Najprostsze złącza raster 2,54 mm to goldpiny – popularne szczególnie w robotyce amatorskiej, doskonale sprawdzają się w budowie prototypów, jednak w gotowych projektach urządzeń (szczególnie tych przeznaczonych do produkcji masowej) lepiej jest stosować złącza z tzw. kluczem – to znaczy o takiej konstrukcji plastikowej obudowy, która uniemożliwia przypadkowe, odwrotne podłączenie wtyku do gniazda. W ten sposób można znacząco ułatwić montaż urządzenia i uniknąć kosztownych błędów.

Złącza raster 2,54 mm w praktyce

Dostępne w tej kategorii złącza rastrowe są wykonane w obudowach z jasnożółtego nylonu 66, zapewniającego rezystancję izolacji na poziomie 1 GΩ. Elementy mogą pracować z napięciami do 250 V i obciążeniem prądowym (pojedynczego pinu) do 1 A. Rezystancja styku nie przekracza 30 mΩ, co pozwala na zastosowanie złączy raster 2,54 mm nawet w precyzyjnych układach wejściowych urządzeń pomiarowych. Złącza mogą być stosowane w szerokim zakresie temperatur od -25 oC do + 85 oC. Styki przeznaczone do obudów wtyków żeńskich mogą być zaciskane ręcznie lub za pomocą specjalnych zaciskarek, a współpracujące ze stykami przewody mogą mieć przekrój od 0,2 mm2 do 0,75 mm2 (tj. AWG24 do AWG18) oraz średnicę zewnętrzną od 1,2 mm do 2,1 mm.

Szeroka oferta złączy 2,54 mm

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór złączy rastrowych o standardowym rastrze 2,54 mm (czyli – licząc w mierze calowej – 100 mils), które z powodzeniem można zastosować w większości miejsc przewidzianych dla klasycznych goldpinów. Dostępne są złącza o liczbie pinów od 2 do 6, a także większe elementy 8, 10 oraz 12-stykowe. W każdym przypadku mamy w ofercie zarówno gniazda męskie do montażu przewlekanego, jak i obudowy wtyków żeńskich wraz z terminalami (stykami) do zaciskania na przewodach. Niektóre gniazda są dostępne w wersji kątowej, co pozwala znacznie zredukować całkowitą wysokość płytki drukowanej (w porównaniu do wymiaru PCB z zastosowaną wersją prostą takiego złącza).