Kategorie

Red Pitaya

Red Pitaya to otwarty projekt sprzętu, który ma być alternatywą dla wielu drogich laboratoryjnych przyrządów pomiarowych i kontrolnych. Red Pitaya to zintegrowane narzędzie pomiarowe dołączane do komputera poprzez port USB 2.0 lub sieć Ethernet. Układ wyposażony jest w wejścia i wyjścia analogowe o szerokim paśmie. Dzięki dużej elastyczności i możliwości programowania Red Pitaya z wykorzystaniem aplikacji pobieranych z marketu Red Pitaya - Bazaar. Dostępne jest szeroki wybór aplikacji, które pozwalają zamienić urządzenie w oscyloskop, generator, analizator widma, miernik LCR jak i kontroler anteny macierzowej (MIMO 2x2) o paśmie od 50 MHz.

Filtrowanie

UC - Mikrokontroler
UC - Taktowanie
UC - Ilość rdzeni
UC - Pamięć RAM
UC - Pamięć zew.
UC - Piny cyfrowe
UC - Interfejs USB
UC - Złącze zas.
Producenci
UC - Port HDMI
UC - Ethernet
UC - Moduł WiFi
UC - Bluetooth
UC - Interfejs kamery
UC - System Linux
UC - System Android
UC - System Windows

Uniwersalne narzędzie pomiarowe do komputera

Sercem Red Pitaya jest SoC Zynq 7010 firmy Xilinx. SoC - System-on-a-chip, czyli system w chipie, to zintegrowany w układzie scalonym cały system komputerowy. Układ taki zawiera w sobie zarówno CPU, jak i pamięć RAM. Zewnętrznie podłączana jest pamięć nieulotna, w przypadku Red Pitaya jest to karta microSD. Układy SoC z serii Xilinx Zynq, oprócz CPU i innych wymienionych elementów w swojej strukturze posiadają także układ programowalny FPGA, co istotnie zwiększa jego możliwości, szczególnie w zakresie analizy, obróbki i generacji sygnałów o wysokiej częstotliwości.

SoC Xilinx Zynq 7010

Układ ten posiada dwurdzeniowy CPU, wykorzystujący rdzenie ARM Cortex-A9+ taktowane zegarem o częstotliwości 666 MHz. Komputer wbudowany w Red Pitaya wyposażony może być w 256 MB lub 512 MB pamięci RAM, zależnie od wersji. Dzięki karcie microSD dołączyć do systemu możemy do 32 GB pamięci nieulotnej - znajduje się na niej system operacyjny (Linux), aplikacje oraz zapisywane mogą być dane zebrane przez układ. Dzięki wbudowanemu w SoC układowi programowalnemu możliwe jest uruchamianie na układzie dedykowanych, sprzętowych akceleratorów konkretnych operacji, dzięki czemu Red Pitaya szybko realizować może operacje wymagane podczas pracy jako, na przykład, radio definiowane programowo (SDR).

Szerokie opcje pomiarowe dzięki dodatkowym możliwościom karty

Red Pitaya można przeprogramować, aby zmienić go w inne urządzenia, ponieważ wszystkie porty wejścia i wyjścia urządzenia są podłączone do tego samego układu programowalnego (FPGA), który jest sercem systemu. System posiada również dodatkowe przetworniki ADC. Dodatkowo Red Pitaya posiada trzy porty USB 2.0, Wifi i złącze Ethernet. Wewnętrznie używa systemu Linux jako systemu operacyjnego, dzięki czemu jego programowanie i wgrywanie nowych aplikacji jest relatywnie proste dla każdego, kto jest obeznany z tym systemem operacyjnym.

Otwarte oprogramowanie daje ogrom możliwości, także jako SDR

Ze względu na szerokie pasmo przetworników ADC i DAC, Red Pitaya może być używana również jako programowalny odbiornik i nadajnik radiowy. Dostępne są otwarte aplikacje, pozwalające na wykorzystanie Red Pitaya jako radia definiowanego programowo. Otwarte oprogramowanie jest ogromną zaletą tego modułu, aczkolwiek pamiętać trzeba, że chociaż oprogramowanie (w tym kod źródłowy HDL) dla Red Pitaya jest udostępniany za darmo, urządzenie nie jest w pełni projektem Open Source Hardware, ponieważ schematy elektryczne urządzenia nie są jawnie dostępne.