Kategorie

Lakiery ochronne

Podstawową ochronę płytki drukowanej stanowi jej obudowa. Jednak w wielu przypadkach nawet solidnie uszczelniona obudowa nie wystarczy, aby zapewnić wystarczającą odporność na trudne warunki atmosferyczne, tym bardziej, że układ powinien być chroniony nawet przez wiele lat. Niewielkie drobiny kurzu oraz wilgoć mogą przedostawać się do wnętrza obudowy, stopniowo zanieczyszczając, a nawet uszkadzając płytkę drukowaną oraz wmontowane na niej elementy elektroniczne. W tej kategorii znajdziesz lakiery ochronne, dedykowane do zabezpieczania elektroniki przed szkodliwym wpływem środowiska.

Filtrowanie

Producenci

Lakier ochronny czy zalewa epoksydowa?

To pytanie wymaga nieco bardziej szczegółowej odpowiedzi. Ogólnie można stwierdzić, że lakier ochronny sprawdza się na większych powierzchniach płytki, także na tych, które zawierają nawet sporą liczbę elementów – głównie SMD – lub lutów (w przypadku dolnej strony płytek THT oraz wykonanych w technologii mieszanej). Z kolei żywica epoksydowa doskonale nadaje się do zalewania w całości niewielkich płytek, które będą pracowały w wyjątkowo trudnych warunkach, choć sprawdzi się także w uszczelnianiu trudno dostępnych dla lakieru miejsc – np. w pobliżu złączy czy wysokich kondensatorów elektrolitycznych, MKP czy MKT.

Zabezpieczanie płytek przed korozją

Podstawową ochronę przed szkodliwym działaniem gazów atmosferycznych i wilgoci zapewnia lakier ochronny PVB 16 (w sprayu) lub PVB 60 w (formie płynu do nanoszenia pędzelkiem). Spray lepiej sprawdzi się w pokrywaniu dużych powierzchni równomierną, estetyczną warstwą, z kolei niewielki pędzelek da znacznie lepszą kontrolę w miejscach niedostępnych dla aerozolu. W przypadku, gdy samodzielnie wykonujesz płytkę drukowaną i nie planujesz użycia soldermaski, w zupełności wystarczający może okazać się topnik LT-4, który oprócz podstawowej ochrony miedzianych, nieosłoniętych w inny sposób ścieżek, zapewni także doskonałą lutowność padów – w szczególności, gdy nie stosujesz cynowania pól.

Naprawa pól kontaktowych w klawiaturach membranowych

Na pewno nieraz spotkałeś się z „wypracowanymi” czy wręcz uszkodzonymi polami kontaktowymi w pilotach samochodowych czy kontrolerach zdalnego sterowania sprzętu RTV. Pola takie mają najczęściej postać zazębiających się grzebieni, które zwierane przez przewodzącą gumkę, znajdującą się pod właściwym przyciskiem, stanowią najprostszą i najtańszą formę mikroprzełącznika. To rozwiązanie stosuje się praktycznie we wszystkich pilotach do telewizorów, zestawach kina domowego czy klimatyzatorach. Do naprawy ścieżek w takich miejscach możesz zastosować specjalny lakier ochronny na bazie grafitu firmy AG TermoPasty. Środek ten sprawdzi się też w naprawie niskoprądowych ścieżek sygnałowych w płytkach drukowanych (należy przy tym pamiętać o relatywnie dużej rezystancji takich połączeń).