Kategorie

Pamięci EEPROM

Pamięć EEPROM to układ scalony, który ma za zadanie przechowywać istotne dane mikrokontrolera. Nazywa się ją również nieulotną pamięcią półprzewodnikową. Mieści zazwyczaj bardzo niewielką ilość danych, które pozostają zapisane nawet po zaniku zasilania. Należy mieć na uwadze, że liczba zapisów oraz usunięć danych na EEPROM jest ograniczona, natomiast liczba odczytów jest nieskończona. Proces zapisania lub nadpisania może dotyczyć pojedynczego bajta (nie jak w przypadku pamięci flash, gdzie czyszczenie i nadpisywanie należy wykonywać zbiorczo). Zapoznaj się z naszą ofertą wysokiej jakości pamięci EEPROM.

Pamięci EEPROM - Szczegóły oferty

Nieulotna pamięć EEPROM to jeden z rodzajów pamięci ROM (pamięć do odczytu). Taki układ scalony znajduje się na przykład w mikrokontrolerach Arduino. W zależności od przeznaczenia mieści do kilkudziesięciu kilobajtów. W praktyce stosuje się też powszechnie rozwiązania, w których taka pamięć musi być znacznie większa. Przykładowo w laptopach ten rodzaj pamięci ma za zadanie przechować pliki potrzebne do oprogramowania BIOS.

Zapis i odczyt w pamięciach EEPROM i FLASH

Zapis (nadpisywanie) w pamięci EEPROM jest możliwy pojedynczymi bajtami - w pamięci FLASH usuwanie oraz zapis trzeba wykonywać zbiorczo. Taka operacja wymaga zastosowania specjalnych procedur dostępu oraz przede wszystkim buforów do przechowania większej ilości danych, a co za tym idzie - wykorzystanie pamięci RAM urządzenia. Układ EEPROM nie wymaga takich operacji, dzięki czemu znakomicie sprawdza się w sytuacjach, w których ceniony jest zapis pojedynczymi bajtami. Niestety, konsekwencją takich możliwości jest wolniejsza komunikacja (zapis i odczyt) od pamięci FLASH. Liczba odczytów z pamięci EEPROM jest nieskończona, jednak należy pamiętać, że liczba wprowadzanych zmian (zapisu i odczytu) jest ograniczona. W zależności od modelu i producenta, wynosi od 10 tysięcy do 1 miliona cykli, a po jej przekroczeniu pamięć przestaje funkcjonować.

Co oferujemy w tej kategorii naszego sklepu Botland?

W naszej ofercie znajdziesz pojedyncze moduły do lutowania, których pamięć to 1 kb - jest podzielona na 128 8-bitowych bloków i komunikuje się za pomocą magistrali I2C. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim napięciem zasilania (od 1,7 V do 5,5 V lub od 2,5 V do 5,5 V). Posiadamy również gotową płytkę PLC DFRobot, w której producent zapewnił gotowe cztery wyprowadzenia na specjalnym złączu (z przewodem w zestawie). Urządzenie może stanowić rozszerzenie pamięci o 256 kB do mikrokontrolera Arduino. Dodatkowa płytka pamięci EEPROM Arduino pozwala na zachowanie danych podczas zaniku zasilania.