Kategorie

Przełączniki krańcowe

Zapraszamy wszystkich majsterkowiczów i elektroników do kategorii, w której oferujemy czujniki mechaniczne wykrywające skrajne położenia, czyli tak zwane przełączniki krańcowe. Proponujemy szczegółowo wyselekcjonowany asortyment, atrakcyjny przez wzgląd na swoją cenę, jak również wysoką jakość. W ofercie posiadamy przełączniki o różnorodnych wymiarach, krańcówki zwykłe, z dźwigniami długimi lub krótkimi, rolką, proste i zakrzywione, wersje mini i dopasowane do systemu Grove. Każdy na pewno dobierze w Botland coś dla siebie!

Filtrowanie

Przełącznik - Rodzaj
Przełącznik - Kształt
Raster
Średnica
Długość
Wysokość
Szerokość
Przełącznik - Podświetlenie

Wyłączniki krańcowe

Czym są oferowane w sklepie Botland przełączniki krańcowe? Samych rodzajów krańcówek jest cała masa i mają one mnóstwo zastosowań. Najpopularniejsze na rynku i najpowszechniej stosowane są krańcówki dźwigniowe elektromechaniczne, które zdominowały mechanikę i robotykę. Głównym zadaniem krańcówek jest wykrywanie zadanego położenia ruchomego elementu oraz reakcja na osiągnięcie określonej pozycji poprzez włączenie lub wyłączenie zasilania. Przełączniki, oprócz podstawowego działania, mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji, np. sygnalizację.

Podział krańcówek

Samych rodzajów podziału można zastosować bardzo wiele. Wyróżniając typy wyłączników krańcowych, warto zacząć od kryterium sposobu wykrywania przez nie przeszkód. Elektromechaniczne – najczęściej spotykane – posiadają najprostszą budowę i w normalnych warunkach niezawodne. Wykrywają przeszkodę najczęściej za pomocą ruchomej dźwigni połączonej z elektrycznym łącznikiem umiejscowionym w obudowie.

Typy przełączników krańcowych

Kolejnym typem jest czujnik magnetyczny. Zamiast dźwigni stosowane są w nich magnesy. W momencie zbliżenia się do siebie następuje indukcja prądu, co jest odbierane jako zbliżanie się do przeszkody. Tego typu przełączniki krańcowe są szczególnie precyzyjne, ale podatne na zakłócenia elektromagnetyczne. Ostatnim typem są czujniki optyczne. Zbudowany z odbiornika i nadajnika układ podatny jest na zabrudzenia, co może powodować jego błędne działanie. Te czujniki stosuje się z reguły w robotyce, która wymaga szczególnej precyzji i bezbłędnego działania.