Kategorie

Czujniki krańcowe

Wyłącznik krańcowy jest urządzeniem czujnikowym umożliwiającym wykonywanie przełączeń w obwodach elektrycznych pod wpływem zmiany położenia obiektu. Jest bardzo często spotykanym elementem w układach automatyki przemysłowej, ale również w prostych układach automatyki budynkowej. Wyłączniki krańcowe w naszej ofercie cechują się niewielkimi wymiarami, łatwym montażem, a także szerokim wyborem pod kątem prądu roboczego i ukształtowania dźwigni styku krańcowego co pozwala na optymalny dobór krańcówki pod projekt Twojego urządzenia.

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Wyłączniki krańcowe - Prosta budowa i długa żywotność

Zasada działania krańcówki (wyłączniki krańcowe) opiera się na elektromechanicznym przełączaniu położenia styku ruchomego i następuje w wyniku kontaktu fizycznego obiektu zewnętrznego z elementem wykonawczym wywierającym nacisk na dźwignię styku krańcowego wyłącznika, przy czym próg przełączenia jest nastawialny. W momencie obrócenia lub przemieszczenia elementu wykonawczego połączonego fizycznie z czujnikiem krańcowym, następuje zmiana położenia styków elektrycznych – z uwagi na to, że wyłączniki krańcowe charakteryzują się jedną pozycją stabilną, to w zależności od konstrukcji wyłącznika jego styki w stanie stabilnym mogą być rozwarte lub zwarte (stosując odpowiednio oznaczenia: NO lub NC). Ważnymi atutami czujników krańcowych jest ich długa żywotność, powtarzalnie wysoki poziom precyzji podczas przełączania, także w niekorzystnych warunkach środowiskowych oraz możliwość przełączania obciążeń elektrycznych dużej mocy. Wyłącznik krańcowy może być kluczowym elementem w Twoim projekcie.

Kontaktrony i czujniki magnetyczne - znakomite do systemów alarmowych

Zestyk kontaktronowy jest przełącznikiem, którego stan położenia styków jest zmieniany poprzez przyłożenie źródła pola magnetycznego. Źródłem tym może być magnes bądź obwód elektryczny, przez który płynie odpowiednio duży prąd. Wówczas, umieszczone w ośrodku próżniowym w bańce szklanej, układ stykowy wykonany z materiału ferromagnetycznego zostają zwarte i kontaktron zaczyna przewodzić prąd w obwodzie elektrycznym, którego jest częścią. Po oddaleniu źródła pola magnetycznego, styki kontaktronu zostają rozwarte, co przerywa przewodzenie prądu w obwodzie. Kontaktrony i czujniki magnetyczne są elementami często montowanymi w budynkach i mają za zadanie aktywować alarm lub dzwonek w przypadku otwarcia drzwi lub okien. Na stacjach pogodowych w anemometrach, wiele kontaktronów jest przełączanych w odpowiedniej kolejności w zależności od prędkości wiatru, która jest obliczana na podstawie odstępów czasowych pomiędzy załączeniami poszczególnych kontaktronów. Zakup wyłącznik krańcowy w sklepie Botland.