Raspberry Pi CM5 Compute Module 5 - 8GB RAM + 64GB eMMC - CM5008064
- Nowość!
- Darmowa dostawa
Pomiary wartości prądów i napięć są szczególnie ważnym działem metrologii, który – pomijając specjalistyczne aplikacje badawczo-rozwojowe – stanowi nieodłączny element pracy każdego elektryka i elektronika, zarówno majsterkowicza, jak i profesjonalisty.
Bardzo często, nie tylko w branży energetycznej, pomiary trzeba wykonywać w obwodach wysokich napięć i/lub dużych prądów. W takich przypadkach do akcji wkraczają mierniki cęgowe – których główną zaletą jest fakt, że do pomiaru wartości prądu nie wymagają kłopotliwego – i najczęściej bardzo niebezpiecznego – rozłączania obwodu. Uniwersalny miernik cęgowy jest prosty w użytkowaniu, dzięki czemu wykorzystują go zarówno początkujących, jak i doświadczeni elektronicy, a także hobbyści.
Miernik cęgowy z autozakresem - Orangjo VC703
Miernik cęgowy z autozakresem firmy Orangjo, który umożliwia pomiar napięcia stałego DC, napięcia zmiennego AC, natężenia AC, a także rezystancji i pojemności kondensatorów....Zobacz również
Mierniki cęgowe służą mierzenia prądu, napięcie i innych parametrów elektrycznych (w zależności od konkretnego urządzenia). Działanie mierników cęgowych opiera się na podstawowych prawach elektromagnetyzmu: przepływ prądu przez przewodnik powoduje powstanie wokół niego pola magnetycznego, o natężeniu (w danym punkcie) proporcjonalnym do natężenia owego prądu.
Wartość pola elektromagnetycznego można natomiast zmierzyć za pomocą cewki (w przypadku prądu przemiennego) lub hallotronu bez ograniczeń co do rodzaju prądu (zarówno natężenie prądu zmiennego, jak i natężenie prądu stałego). W cęgi (rozchylane za pomocą przycisku) wbudowany jest obwód magnetyczny, sprzężony z cewką lub czujnikiem Halla. Przepływ prądu przez przewód objęty cęgami indukuje w cewce miernika prąd o wartości analogicznej do prądu mierzonego.
Po skalibrowaniu (fabrycznym) można mierzyć tą metodą wartości prądów przemiennych, bez konieczności otwierania obwodu i – co ważne – nawet przez grubą izolację. A to ma niebagatelne znaczenie, jeżeli mamy do czynienia z instalacjami sieciowymi, w szczególności (choć nie tylko) średniego czy wysokiego napięcia. Pomiar prądów przemiennych przy wykorzystaniu mierników cęgowych jest precyzyjny i bezpieczny.
Warto dodać, że mierniki cęgowe (w zdecydowanej większości przypadków) stać na znacznie więcej, niż sam bezdotykowy pomiar prądów przemiennych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w obudowie miernika umieścić klasyczne gniazda, znane z multimetrów.
A wtedy miernik cęgowy staje się pełnoprawnym przyrządem do pomiaru stałych i zmiennych napięć, rezystancji czy wielu innych parametrów.
W przypadku, gdy pomiary prądów AC są istotną częścią Twojej pomiarowej działalności, jest wysoce prawdopodobne, że dobry miernik cęgowy zastąpi Ci – przynajmniej w większości zastosowań – inne mierniki.
Przy wyborze urządzenia pomiarowego tego typu warto sprawdzić, czy w specyfikacji znajduje się informacja o pomiarze True RMS – nie jest to osobna funkcja, ale zasada pomiaru prądu. Jeżeli Twój multimetr ma takie oznaczenie, możesz być pewien, że poprawnie zmierzy także bardziej odkształcone przebiegi – podczas gdy miernik bez tej cechy nadaje się do pomiaru przebiegów zbliżonych do czystej sinusoidy.
W tej kategorii udostępniliśmy kilka ciekawych propozycji, które będą w stanie zadowolić nawet bardzo wymagających użytkowników. Najprostszy miernik firmy UNI-T o oznaczeniu UT202A ma możliwość pomiaru napięć stałych i zmiennych, prądu AC (cęgami) do 600 A, rezystancji, a także napięcia przewodzenia diod.
Zawiera również funkcję testera przejścia (buzzer). Bardziej zaawansowany model UT203 ma także możliwość pomiaru prądu DC aż do 400 A oraz częstotliwości aż do 1 MHz.
Najbardziej uniwersalne mierniki cęgowe – UT216C – oferują pomiary True RMS, a ponadto w bardzo szerokim zakresie mierzą rezystancję, pojemność, a nawet temperaturę. Zakresy natężenia mierzonych prądów sięgają 600 A, a napięcia – 1000 V DC i 750 V AC.
Zasada działania mierników różni może nieznacznie różnić się od siebie. Wszystko zależy od konkretnego urządzenia, a także rodzaju i liczby dodatkowych funkcjonalności. W kategorii urządzenia pomiarowe, oprócz opisywanych mierników można również znaleźć uniwersalne multimetry, mierniki pogodowe i jakości powietrza, mierniki rezystancji i wiele innych praktycznych urządzeń oraz akcesoriów.