Konstrukcja objawiająca wiele zalet i szeroki zakres zastosowań
W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych w samochodach akumulatorach kwasowo-ołowiowych z elektrolitem ciekłym, elektrolit w akumulatorze żelowym ma postać lepkiego żelu i jest szczelnie zamknięty. W ten sposób, zlikwidowano ryzyko wycieku elektrolitu i dzięki temu akumulator żelowy może być montowany w urządzeniach i przechowywany w dowolnej pozycji. Możliwość wycieku elektrolitu podczas prawidłowego użytkowania akumulatora została ograniczona do zera (klasyczne akumulatory kwasowo ołowiowe są narażone na wyciek ciekłego elektrolitu np. w przypadku uszkodzonego mechanicznie akumulatora).
Zastosowania akumulatorów żelowych do zasilania urządzeń elektrycznych
Każde ogniwo akumulatora żelowego, wyposażone jest w zawór bezpieczeństwa, który automatycznie reguluje ciśnienie w razie zagrożenia przeładowaniem i zapobiega wejściu ogniwa w kontakt z powietrzem i zanieczyszczeniami - akumulatory żelowe są bezobsługowe i nie wolno ich otwierać, ponieważ może się to skończyć trwałym uszkodzeniem akumulatora, ale także wypadkiem śmiertelnym! Konstrukcja akumulatorów żelowych to szereg wielu zalet, dzięki którym można je użyć do zasilania wielu różnych urządzeń w różnych warunkach otoczenia. Akumulatory żelowe są odporne na wibracje, pracę w niskich temperaturach, umożliwiają głębokie rozładowanie bez obawy o utratę wydajności i wysoką wydajność zasilania. Doskonale sprawdzają się także w przydomowych instalacjach solarnych. Ponadto akumulatory małej i średniej pojemności idealnie sprawdzają się w zastosowaniach stacjonarnych i mobilnych (zasilając np. maszyny czyszczące). Wyróżniają się m.in. niską rezystancję wewnętrzną. W modelach żelowych polepszono moc maksymalną akumulatora, dzięki czemu może bezpiecznie i stabilnie zasilać odbiorniki prądu o stosunkowo dużym poborze energii.
Pozostałe zastosowanie akumulatorów żelowych
Dzięki temu z powodzeniem można ich używać do zasilania małych pojazdów elektrycznych, systemów zasilania awaryjnego i urządzeń przenośnych wyposażonych w układy elektroniczne wrażliwe na zmiany napięcia. Akumulatory żelowe są wykorzystywane do zasilania wózków inwalidzkich i wózków jezdniowych o napędzie elektrycznym, a także do podnośników koszowych, wózków widłowych oraz wózków elektrycznych. Ponadto akumulator żelowy jest używany do dostarczenia energii do pojazdów użytkowych, pojazdów platformowych, wszelkiego rodzaju pojazdów golfowych, skuterów elektrycznych i do zasilania urządzeń elektrycznych. Znajdują zastosowanie jako zasilanie awaryjne. Akumulatory żelowe stosuje się m.in. w małych elektrowniach wiatrowych i w instalacjach solarnych.
Jak prawidłowo ładować akumulator żelowy?
Akumulatory żelowe odznaczają się bezpieczną, bezobsługową konstrukcją i dużą liczbą cykli ładowania. Abyś mógł jak najdłużej, bezproblemowo korzystać z Twojego akumulatora, musisz zapewnić mu prawidłowe ładowanie. Z uwagi na bardziej złożoną technologicznie konstrukcję w porównaniu do akumulatorów kwasowo-ołowiowych z elektrolitem ciekłym, akumulatorki żelowe należy ładować za pomocą ładowarki sieciowej, sterowanej mikroprocesorowo. Ładowania akumulatorów żelowych przy użyciu specjalnej ładowarki jest efektywne i w pełni bezpieczne. Taka ładowarka umożliwia ładowanie wieloetapowe, rozpoczynane procesem diagnozowania i odsiarczania akumulatora. Akumulator należy ładować do końca, po każdym użyciu. Ładowanie należy przeprowadzać w suchym, wentylowanym pomieszczeniu w temperaturze od 0ºC do 40ºC - podczas ładowania mogą zadziałać zawory.
Prawidłowe ładowanie akumulatorów żelowych z – ciąg dalszy
Kiedy napięcie na biegunach akumulatora osiągnie odpowiednią wartość, proces ładowania musi zostać automatycznie przerwany, a ładowarka musi przejść w stan podtrzymania napięcia, w zależności od temperatury otoczenia. Przykładowo, w temperaturze otoczenia wynoszącej 20ºC, dla akumulatora żelowego o napięciu znamionowym 12V, optymalne napięcie podczas ładowania wynosi 14,84V, a optymalne napięcie w stanie podtrzymania po skończonym ładowaniu wynosi 13,94V. Oferta naszego sklepu, obejmuje również ładowarki inteligentne (zobacz także: Ładowarki do akumulatorów), dzięki którym będziesz mógł szybko i prawidłowo naładować swoje akumulatory. Duży prąd ładowania umożliwia szybkie, efektywne i przede wszystkim bezpieczne uzupełnianie energii.