Szeroki wybór gniazd zasilania
Gniazda zasilania DC różnią się wieloma parametrami. Podstawowe z nich to maksymalne, dopuszczalne napięcie pracy oraz maksymalny prąd, jaki może przepływać przez złącze. Parametry te mają wpływ na kształt wtyku - im większy płynąć ma przez nie prąd, tym jest ono na ogół większe, aby zapewnić niższą rezystancję i zredukować spadki napięcia. Napięcie pracy związane jest z izolacją, zastosowaną w złączu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ przekroczenie dopuszczalnego napięcia dla gniazda czy wtyku doprowadzić może do przebicia, a w konsekwencji zwarcia, które uszkodzić może zarówno system zasilania, jak i zasilane urządzenie.
Gniazdo DC - Złącza zasilania o różnych parametrach
Typowe złącza zasilania mają kształt walca. Na środku znajduje się pojedynczy pin, a zewnętrzna część wtyku jest drugim biegunem zasilania DC. Nie istnieją żadne standardy, mówiące o tym, na którym z tych dwóch elementów ma występować napięcie, a gdzie ma być masa, jednakże w ostatnich latach przyjęło się, iż środkowy pin wtyku bądź gniazda jest tzw “gorącym” - jest tam plus zasilania, natomiast zewnętrzna część złącza znajduje się na poziomie masy. Wtyki charakteryzuje się głównie dwoma parametrami - długością i średnicą. Zapewnia to możliwość prostego dobrania do siebie złącz, bez potrzeby wykonywania bardziej złożonych pomiarów.
Uniwersalne akcesoria do zasilania
W ofercie naszego sklepu znajdziecie szeroki wybór nie tylko gniazd oraz wtyków, ale także liczne akcesoria, pozwalające na ich łączenie, oraz wykorzystywanie w dowolnych systemach zasilania DC do budowy prototypu. Przykładem mogą być złącza zakończone konektorami ARK lub złączami śrubowymi. Pozwala to na łatwą instalację wtyku na kablach, bez konieczności lutowania. Dodatkowo, dostępne są także gniazda wyposażone w goldpiny, które wpiąć można w płytki stykowe, wykorzystywane do prototypowania urządzeń elektronicznych.