Opis produktu: Adafruit ATtiny817 seesaw - STEMMA QT / Qwiic - zgodny z Arduino - Adafruit 5233
Płytka oparta na układzie ATtiny817 o taktowaniu 20 MHz z 8 kB pamięci flash i 512 B pamięci RAM. Jest to również moduł seesaw Adafruit, czyli konwerter I2C, który pozwala rozszerzyć inny moduł z mikrokontrolerem lub minikomputer o dodatkowe interfejsy przez linię I2C. Na płytce umieszczono również dwa złącza Qwiic / STEMMA QT do łatwego podłączenia do płytki z tym samym złączem z interfejsem I2C.
Adafruit seesaw
Na płytkę z mikrokontrolerem ATtiny817 wgrany został kod Adafruit seesaw Peripherial, który czyni z niej konwerter I2C na dowolny interfejs. Wykorzystując ją można rozszerzyć moduł z mikrokontrolerem lub minikomputer do dodatkowe interfejsy, podłączając tą płytkę pod złącze I2C. Oprogramowanie można dowolnie zmienić i wgrać inne. Przykładowe interfejsy z wykorzystaniem wgranego oprogramowania seesaw to:
- 14 x GPIO
- 9 x 10-bitowe wejścia ADC - piny 0, 1, 2, 3, 6, 7, 18, 19, 20
- 5 x 8-bitowe wyjścia PWM - piny 0, 1, 9, 12, 13
- 1 x wyjście NeoPixel (do 60 pikseli)
- 1 x EEPROM z 127 bajtami pamięci NVM (do przechowywania małych tokenów dostępu lub adresów MAC) - ostatni bajt EEPROM wykorzystywany jest do wyboru adresu I2C
- 1 x wyjście przerwania, które może zostać aktywowane przez dowolne akcesoria - pin 15
- 2 x piny wyboru adresu I2C - piny 16 i 17
- 1 x LED aktywności na pinie 5
Specyfikacja płytki Adafruit ATtiny817 seesaw
- Mikrokontroler: ATtiny817 8-bit
- Pamięć flash: 8 kB
- Pamięć RAM: 512 B
- Pamięć EEPROM: 128 B
- Taktowanie: 20 MHz
- Wbudowany sprzętowy multiplier
- Napięcie zasilania: od 2 V do 5 V
- Regulator 3,3 V - domyślnie pracuje z napięciem Vin, które może wynosić 5 V, na spodzie płytki znajduje się zworka pozwalająca przełączyć napięcie na 3 V
- Zielona dioda LED informująca do zasilaniu płytki
- Czerwona dioda LED statusowa
- Dwa złącza I2C Qwiic/STEMMA QT
- Wymiary: 33 x 12,8 x 4,6 mm
- Masa: 1,1 g
Zawartość zestawu
- Płytka Adafruit ATtiny817 seesaw
- Zestaw złącz do samodzielnego lutowania
10-bitowy przetwornik ADC w module Adafruit ATtiny817 seesaw
Wbudowany mikrokontroler ATTiny817 na płytce Adafruit 5233, został wyposażony w przetwornik ADC, który standardowo może obsłużyć maksymalnie do dziewięciu źródeł sygnału wejściowego w postaci np. napięcia sterowanego potencjometrami. Rozdzielczość przetwornika jest na poziomie dziesięciu bitów. Dzięki temu, dla zasilania napięciem 5V, przetwornik może rozróżniać wartość napięcia wejściowego z dokładnością do 4,89mV, przy czym dla niższych napięć zasilania, które mają wpływ na wartość napięcia referencyjnego przetwornika ADC, dokładność przetwornika będzie jeszcze wyższa. Pokładowy przetwornik ADC, może nam posłużyć do zbudowania np. sterownika parametrów brzmieniowych syntezatora muzycznego.
8-bitowe wyjścia PWM w module Adafruit ATtiny817 seesaw
Oprócz istotnego i wszechstronnego układu peryferyjnego jakim jest przetwornik ADC, moduł Adafruit 5233 został także wyposażony w funkcję generowania sygnału PWM o zmiennym wypełnieniu. Pięć pokładowych wyjść można zaprogramować tak, aby generowały sygnał PWM o współczynniku wypełnienia regulowanym z rozdzielczością na poziomie ośmiu bitów, np. do sterowania silnikami prądu stałego lub jasnością LEDów.