Kategorie

Panele słoneczne składane

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest dziś nie tylko modne, ale powoli staje się koniecznością. Do niedawna domowymi, „prywatnymi” zastosowaniami OZE pasjonowali się pojedynczy użytkownicy, a otwartość na „zieloną energię” była wyznacznikiem nowoczesnego podejścia do energetyki i źródeł zasilania. Jak pokazują jednak zamieszczone w tej kategorii panele słoneczne składane, dziś pozyskiwanie zasilania ze źródeł odnawialnych jest codziennością. Ogniwa – zwłaszcza te o mniejszych rozmiarach – są „mobilnymi bateriami”, z których można korzystać praktycznie w dowolnym momencie i warunkach.

Laptop ładowany z ogniwa słonecznego?

Energia odnawialna ma wiele zalet. Do najważniejszych z nich należy fakt, że dostęp do niej jest nieograniczony, a ona sama – niewyczerpana. O ile rozwiązania takie, jak geotermia wymagają sporych inwestycji, o tyle energia wiatru, a w większym jeszcze stopniu słońca – dostępne są w bardzo prosty sposób. Świadczą o tym doskonale oferowane w naszym sklepie panele solarne PiJuice. Najmniejszy z nich ma wymiary zaledwie 380x260x25 mm i wagę tylko 390 g. Nie stanowi zatem problemu zabranie tej przenośnej baterii słonecznej w podróż. PiJuice przeznaczony jest przede wszystkim do zasilania mikrokomputera Raspberry Pi oraz nakładki PiJuice HAT. Na tym jego możliwości jednak się nie kończą. Dzięki dwóm wyjściom USB (5 V) oraz wewnętrznemu układowi smart-power można wykorzystać panel solarny nawet do zasilania smartfona czy kamery.

Gdy akumulator w aucie odmówi posłuszeństwa

Wspomniane wcześniej ogniwa słoneczne PiJuice rekomendowane są do zasilania urządzeń mobilnych. Można podłączyć do nich nawet dwa jednocześnie. Co jednak zrobić, jeśli podczas podróży rozładuje się nie mały smartfon, ale akumulator samochodowy? W takim przypadku warto wybrać składane panele słoneczne PowerFilm. W naszej ofercie znajdziesz panele solarne o wymiarach od 55,9x53,3 cm do 1,207x1,308 m. Ich moc waha się od 5 do 60 W! Co ciekawe, nawet największy z tych modeli odbiega daleko od masywnych paneli słonecznych wykorzystywanych do zasilania domów. Jego waga to zaledwie 1,45 kg, a po złożeniu można z powodzeniem schować go do bagażnika, ponieważ spakowany panel słoneczny ma tylko 33,6x17,8 cm.

Jak działa składany panel słoneczny?

Naukowcy nieustannie prześcigają się w opracowywaniu coraz to mniejszych, cieńszych i mniej widocznych ogniw słonecznych. Dotychczas zasada ich działania pozostaje jednak niezmienna i bazuje na zjawisku fotowoltaicznym. Prowadzi ono do przemiany energii słonecznej w energię elektryczną, a w skali mikro proces ten wiąże się z przemieszczaniem elektronów w półprzewodniku. Fakt, że zjawisko takie można wykorzystywać również w cienkich, przypominających pokrowiec samochodowy i relatywnie niedrogich składanych panelach słonecznych sprawia, że energia ze słońca staje się dostępna na co dzień.