Kategorie

Diody Zenera

Diody Zenera to niewielki element układu, który odgrywa bardzo ważną rolę. Są to diody półprzewodnikowe, których zadaniem jest utrzymanie stałego i stabilnego napięcia elektrycznego. Każdy konstruktor powinien wiedzieć, że im jego projekt jest bardziej zaawansowany, tym lepiej powinien być chroniony na ewentualne skoki i spadki napięcia. Jeśli chcesz znaleźć asortyment, który pomoże Ci zabezpieczyć Twoją konstrukcję, to znalazłeś się w odpowiednim miejscu!

Jak wybrać diody Zenera do swoich potrzeb

Biorąc pod uwagę, że produkt wybierany jest indywidualnie pod kątem każdego projektu i wymagań sprzętu, to należy dobrać go zgodnie z parametrami instalacji. Bardziej zaawansowane schematy mogą potrzebować kilku diod, które charakteryzują się zróżnicowanymi parametrami. Do każdego modelu podawane są m.in. takie informacje jak napięcie Zenera i moc (czasem można spotkać się także z rodzajem obudowy i typem, ponieważ diody Zenera dzielimy na SMD i THT).

Żeby odpowiednio dobrać diodę, należy znać zasadę jej pracy. Dioda Zenera wykorzystywana jest w kierunku zaporowym. Gdy dojdzie do przekroczenia napięcia przebicia, automatycznie pojawia się gwałtowny wzrostu prądu (co nazywane jest prądem Zenera). Napięcie w diodzie wzrasta jednak powoli, dzięki czemu następuje stabilizacja.

W naszej ofercie można znaleźć także diody Schottky i diody prostownicze, dzięki czemu każdy dopasuje asortyment do swoich potrzeb.

Zastosowanie diody Zenera

Jak można domyślić się z pierwszej i drugiej części opisu, jej zadaniem jest stabilizacja oraz ochrona przed przepięciami prądu i skokami napięcia. Każdy układ elektryczny powinien być zabezpieczony na taką ewentualność, ponieważ w innym wypadku może dojść do uszkodzenia podzespołów – lepiej wymienić diodę o wartości kilku groszy, niż element za kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych.

W naszym sklepie każdy znajdzie zestawy o zróżnicowanych parametrach. Stawiamy na jakość, by każdy znalazł asortyment spełniający jego oczekiwania. Jesteśmy miłośnikami technologii, dlatego oferujemy produkty, których sami chcemy używać w swoich konstrukcjach i podczas pracy z elektroniką. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie diod Zenera lub nie wiesz, jaka będzie odpowiednia dla Twoich potrzeb, to zapraszamy do kontaktu – nasza załoga z przyjemnością odpowie na Twoją wiadomość.