Kategorie

Pasty i taśmy termoprzewodzące

Pasty i taśmy termoprzewodzące stosuje się w celu usprawnienia przepływu ciepła między elementami elektronicznymi a radiatorem. Dzięki zastosowaniu taśmy termoprzewodzącej lub pasty termicznej, nadmiar ciepła jest skuteczniej odprowadzany z nagrzewających się części. Poszczególne rodzaje past i taśm różnią się stopniem przewodnictwa cieplnego oraz elektrycznego, a także składem chemicznym. Dlatego do każdego zastosowania powinno się dobrać produkt odpowiadający jego potrzebom (na przykład dopasowanie składu pasty do materiału, z którego wykonany jest radiator).

Filtrowanie

Producenci

Taśma termoprzewodząca czy pasta termiczna?

Pasta termiczna umożliwia kontrolę grubości nakładanej warstwy, a także dokładniej wypełnia mikroskopijne nierówności na powierzchni radiatora, co zapewnia lepszą przewodność cieplną. Pasta jest jednak trudniejsza do precyzyjnej aplikacji, niż taśma termoprzewodząca, a także nie sprawdza się zbyt dobrze, gdy jest potrzebne wypełnienie większej przestrzeni. W takim przypadku bardziej praktyczne będzie zastosowanie taśmy lub termopadów, czyli specjalnych podkładek o różnej grubości, przeznaczonych do umieszczania pomiędzy bardziej oddalonymi elementami. Substancję przewodzącą stanowi zazwyczaj silikon, srebro lub ceramika.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Podstawowym parametrem powinno być dobranie odpowiedniej wartości przewodnictwa cieplnego - wyższa wartość zazwyczaj oznacza skuteczniejszy produkt, choć trudno jest jednoznacznie porównać wartości przewodności cieplnej na przykład pasty termicznej i taśmy termoprzewodzącej. W przypadku wybrania taśmy lub termopada warto też zwrócić uwagę na ściśliwość (jaka jest minimalna i maksymalna przerwa między elementami, gdzie ma zostać umieszczona taśma), a także na obecność kleju i jego skład. Bardzo istotne jest określenie parametrów przewodzenia prądu - większość past i taśm to izolatory, jednak warto sprawdzić to przed zakupem, by uniknąć ewentualnego zwarcia. W przypadku wykorzystania pasty do połączenia z elementem odprowadzającym ciepło trzeba też zwrócić uwagę na skład, ponieważ niektóre pasty mogą powodować korozję poszczególnych radiatorów (na przykład pasty z drobinami miedzi nie powinno się nakładać na części aluminiowe).