Kategorie

Generatory prądu

Generatory prądu - Odnawialne źródła energii (w skrócie OZE) są jednym z najgorętszych tematów we współczesnej energetyce. Możliwość pozyskania napięcia zasilającego z energii wiatru, słońca, wody czy źródeł geotermalnych pozwala nie tylko na oszczędzanie kurczących się w zastraszającym tempie złóż surowców naturalnych, ale także – a raczej przede wszystkim – poprawę stanu środowiska naturalnego nadszarpniętego przez 200 lat rozwoju techniki. Jednak odzyskiwanie energii (ang. energy harvesting) przydaje się także w niewielkich nawet urządzeniach domowych – np. inteligentnych kranach. Dla takich (oraz wielu innych) aplikacji możesz zastosować dostępne w naszym sklepie generatory prądu.

Filtrowanie

Zasilacz - typ
Napięcie wyjścia od
Napięcie wyjścia do
Moc nominalna
Zasilacz - Wtyk
Długość przewodu
Producenci
Wydajność prąd
Liczba gniazdek

Jak działa turbina wodna jako generator elektryczny?

Zasada działania turbiny wodnej jest analogiczna do pracy dynama rowerowego czy turbiny wiatrowej, tyle że w tym przypadku na energię elektryczną jest konwertowana energia kinetyczna mas wody poruszających łopaty turbiny. Turbina jest natomiast sprzężona z generatorem – prądnicą, o konstrukcji nieco zbliżonej do silnika DC. Wirowanie rotora powoduje indukowanie w uzwojeniach generatora napięcia o wartości proporcjonalnej do aktualnej prędkości przepływu wody (wyrażonego w litrach na minutę – l/min). Niewielkie generatory prądu są doskonałym źródłem energii elektrycznej w miejscach, do których trudno byłoby doprowadzić zasilanie sieciowe, a nawet mogłoby to stanowić zagrożenie zdrowia lub życia (ryzyko porażenia np. w przypadku ewentualnego uszkodzenia izolacji).

Potencjalne zastosowania generatorów prądu

Dostępne w naszej ofercie generatory prądu mogą być śmiało stosowane w wielu ciekawych aplikacjach, począwszy od zastosowań edukacyjnych. Nic bowiem lepiej nie działa na wyobraźnię jak eksperymenty. Z pomocą niewielkiego, niskonapięciowego generatora prądu można łatwo i obrazowo pokazać dzieciom, jak działają systemy odzyskiwania energii z różnych zjawisk – w tym przypadku z ruchu wody. Innym, bardziej praktycznym zastosowaniem będą wszelkiego rodzaju inteligentne rozwiązania w instalacji hydraulicznej. Inteligentny kran, który mierzy przepływ wody i ostrzega o jej nadmiernym zużyciu lub wykrywa konieczność uruchomienia przepływu wody? A może inteligentne oświetlenie kabiny prysznicowej lub radio włączające się automatycznie po odkręceniu wody w kabinie? Możliwości jest bardzo wiele, a ich realizacja zależy wyłącznie od wyobraźni konstruktora. Generator elektryczny może okazać się idealnym rozwiązaniem w wielu rożnych projektach.

Generatory prądu w ofercie sklepu Botland

W naszej ofercie umieściliśmy dwa modele wodnych generatorów prądu. Najprostszy z nich – SEN0229 firmy DFRobot – oferuje napięcie wyjściowe 5 V (już przy przepływie 4l/min) i prąd maksymalny nawet 150 mA. Ciśnienie robocze może wynosić nawet 1 MPa. Generator zapewnia stabilizowane napięcie wyjściowe, co znakomicie ułatwia integrację z zasilanym układem. Innym ciekawym modułem jest wodny generator prądu z akumulatorem litowo-polimerowym 250 mAh. Wbudowany akumulator umożliwia podtrzymanie zasilania układu w momentach, gdy przepływ przez komorę turbiny jest zbyt niski, aby zapewnić wystarczającą ilość energii do zasilania współpracującego układu.