Kategorie

Myjki ultradźwiękowe

Właściwe oczyszczenie powierzchni płytki drukowanej po lutowaniu jest niezwykle istotnym i nazbyt często pomijanym etapem montażu. I to nie tylko ze względów estetycznych. Zanieczyszczenia pozostające na PCB po procesach lutowania – tak ręcznego, jak i automatycznego – wyraźnie wpływają na różne, nawet bardzo istotne parametry elektryczne. Ręczne szorowanie płytek jest niezbyt dokładne, a często może sprzyjać dodatkowym uszkodzeniom. Najlepszą metodą oczyszczania PCB jest mycie ultradźwiękowe. Do tego celu służą myjki ultradźwiękowe, których szeroki wybór znajdziesz w tej kategorii.

Filtrowanie

Producenci

Jak działa myjka ultradźwiękowa?

Wszystkie myjki ultradźwiękowe opierają swoje działanie na zjawisku kawitacji. Polega ono na samoczynnym, przyrostowym zwiększaniu objętości mikropęcherzyków gazów (powietrza), zawartych w roztworze myjącym, pod wpływem działania na nie fal ultradźwiękowych o relatywnie niskiej częstotliwości. Pęcherzyki stopniowo rosną, po czym następuje ich implozja – a ta z kolei wiąże się z ogromnymi i bardzo dynamicznymi zmianami ciśnienia w ich objętości. Zmiany te, zachodzące w niezwykle krótkim czasie i na mikroskopijnych obszarach, powodują odrywanie zanieczyszczeń od powierzchni czyszczonego przedmiotu. Dlatego właśnie w myjkach stosowane są częstotliwości rzędu kilkudziesięciu kiloherców, a moc generowanych fal ultradźwiękowych wpływa na efektywność czyszczenia i możliwą do użycia ilość roztworu.

Zastosowania myjek ultradźwiękowych

Oprócz czyszczenia płytek drukowanych po procesach lutowania, myjki ultradźwiękowe doskonale nadają się także do szeregu innych zastosowań. Przykładowo, w serwisach urządzeń elektronicznych (m.in. GSM), myjki są używane do czyszczenia mocno zabrudzonych płyt głównych naprawianych sprzętów. Z technologii mycia ultradźwiękowego chętnie korzystają też profesjonaliści z innych dziedzin – np. stomatolodzy (do dekontaminacji narzędzi chirurgicznych i protez zębowych), kosmetyczki (czyszczenie narzędzi i wyposażenia) czy osoby zajmujące się renowacją antyków (usuwanie zabrudzeń z przedmiotów metalowych). W zastosowaniach amatorskich urządzenia te są bardzo chętnie wykorzystywane np. przez fanów gier bitewnych do czyszczenia niewielkich figurek o złożonych kształtach, których liczne i wąskie zakamarki utrudniają lub wręcz uniemożliwiają dokładne usunięcie starych zabrudzeń.

Myjki ultradźwiękowe w ofercie sklepu Botland

W naszej ofercie znajdziesz szereg różnego rodzaju myjek ultradźwiękowych, doskonałych zarówno do sporadycznych zastosowań amatorskich, jak i pracy w profesjonalnych warsztatach, pracowniach czy serwisach GSM. Najmniejsze i najprostsze modele, np. EMK-998 o mocy 35 W i pojemności zbiornika 700 ml czy VGT-800 (35 W, 600 ml) doskonale nadają się do czyszczenia niewielkich figurek czy mniejszych płytek drukowanych. Do zastosowań profesjonalnych oraz do usuwania trudniejszych zabrudzeń ze sprzętów domowych przyda się myjka ultradźwiękowa Codyson CD3800 o mocy aż 50 W. Natomiast serwisach i montażowniach elektroniki świetnie sprawdzi się solidny model Jeken CE-6200A o mocy 70 W i pojemności aż 1,4 l.