Kategorie

Pendrive - pamięć USB

Pendrive - pamięć USB, USB flash drive - to mobilny nośnik pamięci nieulotnej flash. Z pomocą takiego urządzenia można przekazywać dane między komputerami, a także innym sprzętem, który obsługuje ten format (na przykład Raspberry Pi). Można ich także użyć w celu zwiększenia miejsca na przechowywanie danych, do rozruchu programów lub systemów operacyjnych (funkcja live USB). Współcześnie wykorzystuje się pendrive’y o dwóch standardach szybkości pracy: USB 2.0 i USB 3.0 (w innych wersjach nazewnictwa USB 3.1).

Pendrive - pamięć USB

Dzięki przenośnej pamięci USB możesz wygodnie przenosić pliki między urządzeniami, a także przechowywać dodatkowe dane. W tej kategorii oferujemy wyłącznie sprawdzone modele najlepszych firm, takich jak GoodRam i SanDisk. Dostępne są pendrive’y w standardzie USB 2.0 oraz USB 3.0.

Jak wybrać urządzenie dla siebie?

Najistotniejszymi parametrami podczas wyboru przenośnego nośnika pamięci flash jest pojemność i szybkość transferu danych. Najpopularniejsze pojemności pendrive’ów to 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB i 128 GB. Szybkość transferu danych jest zależna od interfejsu (USB 2.0 lub USB 3.0), a także jakości sprzętu i innych czynników, dlatego najbezpieczniejszą opcją jest zapoznanie się ze specyfikacją techniczną i wartościami deklarowanymi przez producenta. Standardy komunikacji USB są wstecznie kompatybilne - oznacza to, że do portu USB 2.0 możesz podłączyć pamięć USB 3.0 i będzie ona działać (choć wolniej). Warto wybierać urządzenia z wytrzymałą i praktyczną obudową (na przykład umożliwiającą przyczepienie do kluczy) - pendrive bez obudowy szybko ulegnie uszkodzeniu, co może skutkować bezpowrotną utratą zapisanych danych. Powinieneś też zwrócić uwagę na kompatybilność wybranej pamięci przenośnej z Twoim urządzeniem, zwłaszcza jeśli jest mniej popularne.

Praca z przenośną pamięcią USB

Choć obsługa pendrive’ów jest bardzo prosta, warto pamiętać o kilku istotnych sprawach. Podobnie jak inne sprzęty elektroniczne, pamięć USB jest narażona na zniszczenie w przypadku ekspozycji na wilgoć, skrajne temperatury, zapylenie lub silne promieniowanie ultrafioletowe, a także uszkodzenia mechaniczne. Dlatego jeśli zamierzasz wykorzystywać urządzenie w trudnych warunkach, wybierz model przystosowany do takiej eksploatacji (na przykład wodoodporny). Warto też pamiętać o tym, że pendrive’y mogą stanowić nośnik dla różnego rodzaju wirusów komputerowych. Aby uniknąć takiego zagrożenia, warto wyłączyć w komputerze możliwość automatycznego uruchamiania plików z pamięci USB i korzystać z programu antywirusowego. Powinno się także przeskanować pendrive pod kątem obecności wirusów, jeżeli nie jest się pewnym bezpieczeństwa nośnika - na przykład, gdy ktoś przekazuje Ci dane za jego pomocą.