Kategorie

Gąbki i czyściki

Nie jest nowością fakt, że jakość wyposażenia warsztatu wpływa bezpośrednio na efekty wykonywanej pracy. Dotyczy to także osprzętu, który często okazuje się równie ważny, jak główne urządzenie z niego korzystające. W przypadku lutownic podstawowym osprzętem są groty: w prostych lutownicach transformatorowych wykonane z kawałka grubego, miedzianego drutu, a w najdroższych stacjach profesjonalnych – precyzyjnie ukształtowanego trzpienia, pokrytego cienkimi warstwami różnych metali. W każdym przypadku czas pracy grotu przed osiągnięciem nieakceptowalnego poziomu zużycia zależy od właściwego czyszczenia. W tej kategorii znajdziesz gąbki i czyściki do wszystkich rodzajów grotów.

Filtrowanie

Producenci

Czynniki wpływające na zużycie grotu

Grot lutownicy jest elementem narażonym na bardzo trudne, wręcz ekstremalne warunki pracy. Niszczy go temperatura, która już za czasów królowania technologii ołowiowej wynosiła przynajmniej od 200 do ponad 300 oC, a wyparcie starych stopów cyny i ołowiu jeszcze pogorszyło sytuację, podnosząc poziom temperatury o kolejnych kilkadziesiąt stopni. Oprócz wysokich temperatur, powierzchnia grotu jest narażona na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne – bowiem topniki, które mają na celu usuwanie tlenków i poprawianie lutowności łączonych elementów, powodują degradację grotu poprzez odkładanie na jego końcówce przepalonych resztek substancji w nim zawartych. Do tego dochodzą jeszcze zanieczyszczenia (w szczególności obecne przy pracy ze starszymi, zabrudzonymi płytkami). Niewłaściwa metoda czyszczenia może pogorszyć stan grotu, wieńcząc proces niszczenia jego delikatnej powierzchni. Dlatego zawsze należy dbać, aby do konserwacji grotów wybierać wyłącznie wysokiej jakości gąbki i czyściki, specjalnie do tego celu przeznaczone.

Jak dbać o grot?

Podstawowa zasada jest bardzo prosta – grot należy co pewien czas czyścić, nie dopuszczając do gromadzenia się szkodliwych dla jego powierzchni tlenków i resztek przepalonego topnika. Gdy zbiera się na nim widoczna ilość „klejącej się” do lutowanych elementów cyny, należy niezwłocznie zebrać ją z grotu (z każdej strony), delikatnie pocierając o druciany czyścik lub wilgotną gąbkę. Po tej czynności wskazane jest naniesienie na grot niewielkiej ilości czystej, świeżej cyny (z topnikiem w środku), co znacznie poprawi lutowność i przedłuży czas życia topnika. Czarną maź, zbierającą się czasem powyżej powierzchni pokrytej cyną, stanowią resztki topnika i ewentualnych innych zabrudzeń – ją także należy natychmiast usunąć z pomocą czyścika lub gąbki, aby nie dopuścić do utrwalenia zanieczyszczeń na powierzchni grotu.

Czyściki do grotów w ofercie sklepu Botland

W tej kategorii znajdziesz uniwersalne, druciane czyściki oraz specjalne gąbki, pozwalające na czyszczenie różnych rodzajów grotów. Najprostsze, druciane groty w lutownicach transformatorowych oraz groty w tańszych modelach lutownic kolbowych z powodzeniem można czyścić za pomocą obydwu tych rodzajów czyścików. Delikatne, droższe groty lepiej jest czyścić za pomocą gąbki, aby nie uszkadzać ich powłok. Salmiak przyda się natomiast do czyszczenia uciążliwych zabrudzeń z grotów lutownic transformatorowych – jednak po tej operacji koniecznie należy zneutralizować powstający przy rozgrzewaniu salmiaku kwas solny, aby nie uszkodził on ani grotu, ani – tym bardziej – lutowanych elementów czy ścieżek.