Kategorie

Potencjometry

Potencjometr to rodzaj rezystora z przesuwnym lub obrotowym środkowym odczepem, który tworzy w ten sposób regulowany dzielnik napięcia. Jeśli używane są tylko dwa wyprowadzenia - jeden koniec i środkowy odczep, przesuwany po rezystywnej powierzchni w elemencie, działa ona jak rezystor zmienny. Potencjometry są powszechnie stosowane do sterowania urządzeniami elektrycznymi, takimi jak regulacja głośności w sprzęcie audio, prędkości obrotowej w urządzeniach elektrycznych itp. Potencjometry obsługiwane przez bardziej złożone mechanizmy mogą być używane jako na przykład przetworniki położenia w joysticku. Potencjometry rzadko są używane do bezpośredniego sterowania znaczną mocą (więcej niż wat), ponieważ moc rozproszona w potencjometrze byłaby porównywalna do mocy w kontrolowanym obciążeniu.

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Regulowane oporniki o szerokich aplikacjach

Oporniki o zmiennej rezystancji często wykorzystywane są do sterowania urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Elementy te, w zależności od geometrii, pozwalają konwertować ruch obrotowy lub posuwisty na zmianę rezystancji w zakresie od zera do 100% nominalnej rezystancji tego elementu. Dodatkowo, jeżeli potencjometr wykorzysta się jako dzielnik napięcia, korzystając ze wszystkich trzech wyprowadzeń, to po podłączeniu stałego napięcia i masy do skrajnych wyprowadzeń, na środkowym obecne będzie napięcie proporcjonalne do pozycji suwaka potencjometru.

Budowa i typy potencjometrów

Potencjometry składają się z elementu rezystancyjnego i styku przesuwnego, który porusza się wzdłuż tego elementu. Dodatkowo, element ten posiada układ mechaniczny, który przesuwa środkowy styk. Wiele potencjometrów jest zbudowanych z elementu oporowego uformowanego w łuk, zwykle nieco mniejszego niż pełny obrót i styku przesuwającego się po tym elemencie podczas obracania, tworząc kontakt elektryczny. W potencjometrach panelowych suwak jest zwykle środkowym zaciskiem trzech wyprowadzeń. W przypadku potencjometrów jednoobrotowych styk może dokonać jeden obrót, wokół osi elementu (zazwyczaj niepełny). W przypadku potencjometrów wieloobrotowych, dodane są elementy mechaniczne, poruszające stykiem przez np. śrubę pociągową lub elementy te mają spiralny element oporowy i suwak, która obraca się o 10, 20 lub więcej pełnych obrotów. Innym rodzajem jest liniowy potencjometr suwakowy, który ma suwak, przesuwający się wzdłuż liniowego elementu oporowego.

Podstawowe parametry potencjometrów

Zasadniczym parametrem charakteryzującym potencjometr jest maksymalna, nominalna rezystancja. Jest to rezystancja paska oporowego, po którym porusza się suwak i jednocześnie jest to maksymalna wartość rezystancji, jaka może być ustawiona z pomocą takiego elementu. Drugim istotnym parametrem jest charakterystyka zmian rezystancji. Dwie główne charakterystyki, jakie są wykorzystywane w potencjometrach dostępnych w handlu, to charakterystyka liniowa oraz logarytmiczna. Potencjometry liniowe charakteryzują się liniową zależnością rezystancji od przesunięcia suwaka, a potencjometry o charakterystyce logarytmicznej mają tą charakterystykę logarytmiczną. Ostatnim parametrem tego elementu, na który warto zwrócić uwagę jest moc. Jakkolwiek potencjometr rzadko stosowany jest w miejscach, gdzie musiałby wydzielać istotną moc, to warto sprawdzić, czy wybrany element spełnia wymagania konkretnej aplikacji w urządzeniu.