Potencjometry to regulowane oporniki o szerokich aplikacjach
Oporniki o zmiennej rezystancji często wykorzystywane są do sterowania urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Elementy te, w zależności od geometrii, pozwalają konwertować ruch obrotowy lub posuwisty na zmianę rezystancji w zakresie od zera do 100% nominalnej rezystancji tego elementu.
Dodatkowo, jeżeli potencjometr wykorzysta się jako dzielnik napięcia, korzystając ze wszystkich trzech wyprowadzeń, to po podłączeniu stałego napięcia i masy do skrajnych wyprowadzeń, na środkowym obecne będzie napięcie proporcjonalne do pozycji suwaka potencjometru.
Budowa i typy potencjometrów
Potencjometry składają się z elementu rezystancyjnego i styku przesuwnego, który porusza się wzdłuż tego elementu. Dodatkowo, element ten posiada układ mechaniczny, który przesuwa środkowy styk. Wiele potencjometrów jest zbudowanych z elementu oporowego uformowanego w łuk, zwykle nieco mniejszego niż pełny obrót i styku przesuwającego się po tym elemencie podczas obracania, tworząc kontakt elektryczny. W potencjometrach panelowych suwak jest zwykle środkowym zaciskiem trzech wyprowadzeń.
W przypadku potencjometrów jednoobrotowych styk może dokonać jeden obrót, wokół osi (średnica osi może być różna, w zależności od konkretnego modelu) elementu (zazwyczaj niepełny). Ponadto raster wyprowadzeń również może się różnić. W przypadku potencjometrów wieloobrotowych, dodane są elementy mechaniczne, poruszające stykiem przez np. śrubę pociągową lub elementy te mają spiralny element oporowy i suwak, która obraca się o 10, 20 lub więcej pełnych obrotów.
Potencjometr obrotowy jest często spotykany w odtwarzaczach muzyki. Innym rodzajem jest liniowy potencjometr suwakowy, który ma suwak, przesuwający się wzdłuż liniowego elementu oporowego. Znany także jako potencjometr liniowy. Potencjometry suwakowe są wykorzystywane m.in. w branży muzycznej do regulacji głośności i innych parametrów dźwięku. Wyróżniamy także potencjometr montażowy występujący w różnych wariantach rezystancji nominalnej. Z kolei potencjometr cyfrowy to układ scalony, którego regulacja następuje na drodze cyfrowej.
Potencjometry obrotowe - Podstawowe parametry
Zasadniczym parametrem charakteryzującym potencjometr jest maksymalna, nominalna rezystancja. Jest to rezystancja paska oporowego, po którym porusza się suwak i jednocześnie jest to maksymalna wartość rezystancji, jaka może być ustawiona z pomocą takiego elementu. Drugim istotnym parametrem jest charakterystyka zmian rezystancji. W kategorii elementy pasywne oprócz potencjometrów dostępne są także kondensatory, rezystory, oporniki, magnesy i wiele innych.
Rezystor nastawny (m.in. do regulacji głośności)- dodatkowe informacje
Dwie główne charakterystyki, jakie są wykorzystywane w potencjometrach dostępnych w handlu, to charakterystyka liniowa oraz logarytmiczna. Potencjometry liniowe charakteryzują się liniową zależnością rezystancji od przesunięcia suwaka, a potencjometry o charakterystyce logarytmicznej mają tę charakterystykę logarytmiczną.
Ostatnim parametrem tego elementu, na który warto zwrócić uwagę jest moc. Jakkolwiek potencjometr rzadko stosowany jest w miejscach, gdzie musiałby wydzielać istotną moc, to warto sprawdzić, czy wybrany element spełnia wymagania konkretnej aplikacji w urządzeniu. Masz dodatkowe pytania dotyczące oglądanego produktu lub chcesz zamówić swoją pierwszą płytkę stykową, ale nie wiesz, jaką wybrać? Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego, mailowo lub telefonicznie. Załóż bezpłatne konto (nie jest ono wymagane do złożenia zamówienia). Zarejestrowani klienci otrzymują m.in. informację dotyczące aktualnych promocji.
Potencjometry obrotowe, suwakowe i liniowe - FAQ