Opis produktu: HackRF One SDR - urządzenie do badania fal radiowych
Urządzenie do transmisji i odbioru fal radiowych z zakresu od 10 MHz do 6 GHz zaprojektowane do badania i rozwoju sygnałów radiowych. Urządzenie działa na bazie SDR (Software Defined Radio), czyli łączności radiowej realizowanej przy pomocy oprogramowania w postaci sygnałów cyfrowych.
HackRF One - urządzenie do bania fal radiowych.
Specyfikacja urządzenia HackRF One SDR
- Zasilane z gniazda microUSB
- Zakres częstotliwości: od 1 MHz do 6 GHz
- Transmisja w trybie half-duplex
- Częstotliwość próbkowania do 20 Msps
- Kompatybilny z GNU Radio i SDR#
- Możliwość konfiguracji wzmocnienia RX i TX
- Możliwość kontrolowania wyjścia anteny (50 mA na 3,3 V)
- Złącze zewnętrznej anteny: SMA żeńskie
- Wejście i wyjście zegarowe: SMA żeńskie
- Wyprowadzone przyciski do programowania
- Interfejs: USB 2.0 High Speed
- W zestawie:
- Moduł HackRF One
- Przewód microUSB - A
Zestaw nie zawiera anten, można je nabyć osobno. Producent zaleca wykorzystanie anteny teleskopowej ANT ANT500.
HackRF One SDR – platforma rozwojowa dla technologii RF
Technologia SDR (ang. software-defined radio) polega na maksymalnej możliwej redukcji bloków sprzętowych, tworzących nadajnik lub odbiornik radiowy. W przeciwieństwie do klasycznych urządzeń radiowych, bazujących na półprzewodnikowych mikserach, modulatorach, demodulatorach czy filtrach, w przypadku SDR koncepcja zakłada realizację większości operacji za pomocą bardzo szybkich układów programowalnych.
Aby umożliwić zapoznanie się z technologią SDR, twórcy projektu HackRF One SDR postawili na budowę uniwersalnego rozwiązania. Pozwala ono na stworzenie własnego urządzenia RF bez konieczności mozolnego projektowania i produkcji kosztownych obwodów, zdolnych do pracy z szybkimi sygnałami na poziomie nawet do kilku gigaherców.
Kurs do nauki technologii SDR na bazie HackRF One
HackRF One SDR – urządzenie do badania fal radiowych pracuje w zakresie od 1 MHz do 6 GHz i pozwala na wykonywanie eksperymentów oraz prac rozwojowych z użyciem technologii SDR. Co więcej, w Internecie dostępny jest darmowy, oparty na właśnie HackRF One SDR kurs, bezboleśnie wprowadzający czytelnika w zagadnienia związane z obróbką sygnałów w dziedzinie częstotliwości.
Warto wiedzieć, że zagadnienia SDR wykroczyły już poza szybkie urządzenia oparte na układach FPGA, przenosząc część rozwiązań do... Internetu. Na świecie – także w Polsce – dostępnych jest wiele amatorskich stacji, określanych jako SDR radio online. W tym przypadku krótkofalowy odbiornik SDR stanowi niejako „pomost” pomiędzy sygnałami radiowymi obecnymi w eterze, a przeglądarkami internetowymi słuchaczy, którzy są w stanie samodzielnie przestrajać stację odbiorczą, by móc odsłuchać wybraną stację z użyciem komputera.
Przydatne linki |