Opis produktu: Czujnik natężenia prądu zmiennego AC SCT 013-030 - do 30A
Czujnik mierzy natężenie prądu płynącego w przewodzie bez jego rozcinania. Pomiar odbywa się przez izolację na pojedynczym przewodzie, wyjściem jest napięcie analogowe od 0 do 1 V.
Czujnik natężenia prądu zmiennego do 30 A.
Specyfikacja czujnika natężenia prądu
- Prąd wejściowy: od 0 do 30 A AC
- Napięcie wyjściowe: od 0 do 1 V
- Wbudowany rezystor obciążający: 62 Ω
- Stosunek uzwojenia: 1800:1
- Zakres temperatury pracy: od -25 °C do 70 °C
- Długość przewodu: 1 m
- Masa czujnika: ok. 45 g
Szczegóły w dokumentacji technicznej.
Precyzyjny przekładnik do pomiaru natężenia prądu
Czujnik natężenia prądu zmiennego AC SCT 013-030 umożliwia bezinwazyjny (tj. niewymagający przecinania przewodu) pomiar natężenia prądu przemiennego w zakresie do 30A. Dzięki wbudowanemu rezystorowi, na wyjściu czujnika pojawia się napięcie o amplitudzie proporcjonalnej do mierzonego natężenia – skali 0..30 A odpowiada zakres napięć wyjściowych równy 0-1,0 V.
Konstrukcja przekładnika umożliwia założenie go na przewód o średnicy nieprzekraczającej 13 milimetrów – podzielony rdzeń magnetowodu oraz specjalny klips pozwalają na łatwe zamocowanie sensora na badanym kablu, przy czym obwód przekładnika jest odizolowany od otoczenia barierą galwaniczną o wytrzymałości 1500 VAC
Czujniki prądu - rodzaje
W codziennej praktyce wykorzystuje się kilka różnych rodzajów czujników prądu. Najprostszym z nich jest… zwykły rezystor, który włączony do badanego obwodu umożliwia pośredni pomiar natężenia prądu poprzez… pomiar spadku napięcia. Element taki nazywamy bocznikiem, dla wskazania jego szczególnego przeznaczenia.
Przekładniki, nazywane też transformatorami prądowymi, wykorzystują fakt, iż każdy przewodnik z prądem staje się źródłem pola magnetycznego. Nałożenie na kabel, przez który płynie prąd, rdzenia toroidalnego z nawiniętym uzwojeniem, powoduje zatem wytworzenie w nim niewielkiego prądu o amplitudzie proporcjonalnej do natężenia prądu w kablu.
Trzecim, często spotykanym rodzajem czujników prądu, są sensory oparte na zjawisku Halla. Tutaj także wykorzystuje się zjawiska magnetyczne - przepuszczenie niewielkiego prądu zasilającego przez płytkę półprzewodnikową, znajdującą się w polu magnetycznym, powoduje powstanie na jej brzegach niewielkiego napięcia, proporcjonalnego do natężenia pola.