Opis produktu: Czujnik natężenia prądu zmiennego AC SCT 013-100 - do 100A
Czujnik pozwalający na pomiar prądu zmiennego AC płynącego w przewodzie, bez potrzeby ściągania izolacji. Pomiar odbywa się przez izolację na pojedynczym przewodzie, wyjściem jest napięcie analogowe od 0 V do 1 V.
Specyfikacja czujnika SCT 013-100
- Prąd wejściowy: od 0 do 100 A AC
- Prąd wyjściowy: od 0 do 50 mA
- Napięcie wyjściowe: od 0 do 1 V AC
- Zakres temperatury pracy: od -25°C do 70°C
- Długość przewodu: 1 m
- Wymiary: 13 x 13 mm
Uniwersalny przekładnik prądowy
Czujnik natężenia prądu zmiennego AC SCT 013-100 pozwala na pomiar prądu przemiennego o natężeniu do 100A. Sygnałem wyjściowym jest niewielki prąd o natężeniu proporcjonalnym do prądu mierzonego w przewodzie, na który został założony klips czujnika. Wartości 100 A w testowanym obwodzie odpowiada 50 mA na wyjściu przekładnika.
Czujniki prądu z serii SCT 013 występują w dwóch wersjach, różniących się elementami wmontowanymi fabrycznie w obudowę przekładnika. Prezentowana tutaj wersja ma (podłączone równolegle do uzwojenia) dwie diody pełniące rolę ogranicznika sygnału wyjściowego. W naszej ofercie są także dostępne modele z wyjściem napięciowym, pracujące w zakresie do 30 A oraz 20 A, przy czym ten drugi oferujemy w zestawie z modułem wzmacniacza, kompatybilnym z systemem DFRobot Gravity.
Rodzaje czujników prądu
Istnieje kilka metod pomiaru natężenia prądu. Najprostsza z nich wykorzystuje bocznik – rezystor dużej mocy o niewielkiej oporności (często znacznie poniżej 1 Ω), na którym odkłada się napięcie wprost proporcjonalne do mierzonego prądu oraz wspomnianej rezystancji bocznika. Taki układ nie zapewnia jednak żadnej izolacji galwanicznej pomiędzy obwodem mierzonym a układem pomiarowym.
Znacznie bezpieczniejsze jest zatem zastosowanie czujnika, który natężenie prądu w badanym obwodzie mierzy poprzez sprzężenie magnetyczne. Tak działają przekładniki prądowe (zwane też transformatorami prądowymi), w ich przypadku jednak konieczne jest zwykle zastosowanie dodatkowego układu wzmacniacza. Najprostsze pod względem aplikacyjnym są natomiast wstępnie skalibrowane, półprzewodnikowe czujniki Halla – w ich przypadku sygnałem wyjściowym jest napięcie, które z łatwością można zmierzyć za pomocą przetwornika ADC, np. Arduino. Ich niebywałą zaletą jest zdolność do pracy zarówno z prądem stałym, jak i przemiennym.