Dobór grota lutowniczego
Grota lutownicza ma za zadanie przekazywać ciepło z lutownicy na obszar poddawany lutowaniu. W najprostszym ujęciu, najlepiej jest wybrać grot, który umożliwi Ci dostarczenie odpowiednio wysokiej temperatury w jak najkrótszym czasie, aby wykonać lutowanie w jak najkrótszym czasie bez narażania płytki PCB i komponentów na niej obecnych na uszkodzenie z powodu zbyt dużej ilości ciepła w czasie.
Groty stożkowe do stacji lutowniczych
W rzeczywistych warunkach często można mieć do czynienia z bardzo małymi elementami na płytkach PCB, gdzie zastosowanie dużego grota lutowniczego jest bardzo kłopotliwe - w tym przypadku, warto zwrócić uwagę na jego geometrię. Grot ścięty jednostronnie pod kątem 45 lub 60 stopni już znacząco ułatwia dostęp do najbardziej ciasnych miejsc w obwodach elektrycznych, ale również końcówki stożkowe i zaokrąglone groty będą pomocne przy lutowaniu na niewielkich obszarach. Kształt grota typu ścięty stożek jest jednym z najpopularniejszy wśród profesjonalistów i majsterkowiczów.
Groty do lutownicy dla bardziej wymagających zadań
W przypadku lutowania ekranów elektromagnetycznych oraz demontażu elementów elektronicznych, pomocna będzie końcówka ostrzowa, która dzięki ostrej krawędzi umożliwia dostęp do obszarów, w których nie można zastosować dużej, tradycyjnej końcówki lutowniczej. Do lutowania elementów montowanych powierzchniowo (SMD) najlepiej jest użyć grota typu minifala, którego kształt ułatwia lutowanie wielu padów (w przypadku np. układów scalonych SMD) za jednokrotnym przeciągnięciem lutowia, a także umożliwia usunięcie nadmiaru lutowia powodującego niepożądane zwarcia między punktami lutowniczymi. Jeśli podczas montażu wystąpiła większa liczba zwarć, najlepiej jest zastosować grot igłowy niezwilżalny o zmniejszonej tendencji do przyczepiania się do powierzchni lutowanych.
Jak dbać o groty lutownicze?
Jednym z czynników wpływających na żywotność grota, jest używanie wysokiej jakości lutowia. Niskiej jakości lutowie, może zawierać zanieczyszczenia, które odkładając się na powierzchni grota lutowniczego, mogą pogorszyć jego przewodność cieplną i utrudnić proces lutowania. Dobre spoiwo lutownicze powinno się topić w krótkim czasie od przyłożenia do niego rozgrzanego grota. Przykładowo zawierające 60% cyny i 40% ołowiu (zobacz także: Cyny i pasty lutownicze), powinno łatwo się topić już w temperaturze 240°C. Podczas kontaktu metali z powietrzem może dojść do ich utleniania i dotyczy to także grotów lutowniczych. Aby temu zapobiec, używaj topników, zwilżanych gąbek oraz mosiężnych czyścików do czyszczenia pozostałości po lutowaniu. W naszej ofercie dostępne są groty do lutownic grzałkowych, lutownic transformatorowych i lutownic gazowych. Proponujemy również zestaw grotów zawierające różną liczbę i rodzaj grotów.