Opis produktu: Przekładnia planetarna Tamiya 72001
Zestaw zawiera komplet elementów do budowy przekładni planetarnej. Użytkownik może wybierać spośród następujących przełożeń:4:1, 5:1, 16:1, 20:1, 25:1, 80:1, 100:1, 400:1.
Wymiary Tamiya 72001
Złożony układ mieści się w prostopadłościanie wymiarach 90 x 40 x 38 mm. Szczegółowe dane przedstawia rysunek:
Sterowanie
Do sterowania silnikami można wykorzystać dostępne w naszej ofercie moduły z serii DRV8833 lub DRV8835. Układy te pozwalają zasilać silniki napięciem od 2,7 V, dzięki czemu przekładnia zachowa pełną żywotność. Użytkownik może także wykorzystać kontroler TB6612, ograniczając napięcie silnika przy pomocy sygnału PWM. Sterowniki można kontrolować przy użyciu zestawów uruchomieniowych (np. Arduino, STM32Discovery lub minikomputera Rasbperry Pi.
Specyfikacja przekładni 72001
W przypadku korzystania z własnej płytki PCB, zapraszamy do zapoznania się z ofertą sterowników w postaci układów scalonych w obudowach do lutowania powierzchniowego oraz przewlekanego.
- Możliwe przełożenia: 4:1, 5:1, 16:1, 20:1, 25:1, 80:1, 100:1, 400:1
- Wał: okrągły o średnicy 4 mm
- Silnik Mabuchi RC-260RSA (dokumentacja)
- Napięcie zasilania silnika 3 V-6 V
Wielostopniowa, regulowana przekładnia planetarna
Markowa, wielostopniowa przekładnia planetarna firmy Tamiya jest przeznaczona do różnego rodzaju modeli RC, robotów mobilnych oraz niewielkich mechanizmów. Dzięki unikalnej konstrukcji użytkownik może wybrać potrzebny stopień przełożenia, składając szeregowo odpowiednie moduły.
W zestawie znajdują się dwa moduły o przełożeniu 4:1 oraz dwa o przełożeniu 5:1, co daje szeroki zestaw wynikowych kombinacji: 4:1, 5:1, 16:1, 20:1, 25:1, 80:1, 100:1 oraz 400:1. Każdy z modułów to w rzeczywistości pojedyncza przekładnia obiegowa, dzięki czemu wymiary całości są stosunkowo niewielkie – maksymalna długość (przy wykorzystaniu wszystkich czterech przekładni składowych) wynosi zaledwie 90 mm.
Pozostałe parametry
Tamiya 72001 - przekładnia planetarna jest sprzedawana w komplecie z silnikiem DC typu RC-260RSA marki Mabuchi. Napięcie zasilania napędu mieści się w zakresie od 3 V do 6 V, zaś pobór prądu wynosi typowo od 0,2 A (bez obciążenia) do 3,8 A (w stanie zablokowania wału).
Przekładnia jest wyposażona w dwa solidne, metalowe uchwyty montażowe, z których każdy posiada po 5 otworów, rozstawionych symetrycznie na odcinku 40 mm. Wał wyjściowy ma średnicę 4 mm (ostatnie 6 mm stanowi gwint M3, znacznie ułatwiający montaż koła lub orczyka).
Przekładnia planetarna - technologia ponadczasowa
Są takie rozwiązania techniczne, które choć są wiekowe, to zyskały liczne uznanie do tego stopnia, że po dziś dzień są używane w niemal niezmienionej formie. Do takich rozwiązań zalicza się m.in. przekładnia planetarna, którą możemy spotkać w licznych konstrukcjach elektronarzędzi ręcznych, pojazdów mechanicznych, drukarek 3D, a także robotów. Ten opatentowany mechanizm po dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością pośród projektantów układów mechanicznych i nie tylko.
Jak działa przekładnia planetarna?
Przekładnia planetarna to przekładnia z ustawionym w jednej linii wałkiem wejściowym i wyjściowym. Przekładnia planetarna służy do przenoszenia największego momentu obrotowego w najbardziej zwartej formie (znanej jako gęstość momentu obrotowego). Piasta przyspieszająca roweru jest doskonałym przykładem mechanizmu koła planetarnego. W przypadku piasty z trzema prędkościami stosuje się jednostopniową przekładnię planetarną, w przypadku piasty pięciobiegowej dwustopniową. Każdy układ przekładni planetarnej ma stan redukcji, bezpośrednie sprzężenie i tryb przyspieszania. Podobną konstrukcję można spotkać również w samochodowych skrzyniach biegów.
Przydatne linki |