Kategorie

Filamenty HIPS-X

Filamenty HIPS-X - Filamenty rozpuszczalne otworzyły zupełnie nowe możliwości, wprowadzając druk 3D do kolejnych zastosowań, które w latach zdominowanych przez wydruki z PLA oraz ABS były całkowicie poza zasięgiem tej technologii. Szczególnym materiałem jest HIPS-X – materiał, którego pełna nazwa brzmi High Impact Polystyrene X, a zakres zastosowań predysponuje go do użycia w szczególnie ważnych i wymagających aplikacjach. Poznaj uniwersalne filamenty HIPS-X, wybierz różne kolory i daj swojej drukarce możliwości drukowania niezwykle złożonych elementów.

Filtrowanie

Filament - materiał
Filament - średnica
Kolor
Masa
Producenci
3D - rozmiar druku
3D - typ wydruku
3D - prędkość druku
3D - grubość druku
3D - ilość materiału
3D - dokładność
3D - temp. dyszy
3D - temp. stołu
3D - średnica filam.

Właściwości filamentów HIPS-X

Materiał HIPS-X stanowi modyfikację polistyrenu, zrealizowaną przez wprowadzenie dodatku w postaci kauczuku butadienowego. Filamenty HIPS-X charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na udary mechaniczne oraz zarysowania, którą HIPS-X zawdzięcza dużej twardości powierzchni. Druk 3D za pomocą tej grupy filamentów umożliwia osiągnięcie niskiej masy detali i matowej (satynowej) powierzchni. Zalecany zakres temperatur drukowania wynosi od 230 do 240 °C, zaś temperatura podgrzewanego stołu (wymaganego dla druku z użyciem HIPS-X) powinna mieścić się w zakresie od 90 do 100 °C. Filamenty HIPS-X doskonale nadają się drukowania elementów, które podczas pracy mogą być lub z założenia będą narażone na udary mechaniczne. Nic dziwnego – HIPS-X jest używany nawet w produkcji kasków.

Zastosowania podporowe filamentów HIPS-X

Największą popularność przysporzyła jednak filamentom HIPS inna cecha – rozpuszczalność w roztworze D-limonenu. Możliwość usunięcia części detalu wytworzonych z HIPS-X poprzez zanurzanie w kąpieli rozpuszczalnika, stawia go w szeregu nielicznych materiałów podporowych, pozwalających na druk 3D niezwykle złożonych detali, których geometria bardzo silnie utrudnia lub nawet całkowicie uniemożliwia ręczne usuwanie podpór poprzez wyłamywanie czy fragmentaryzację. Filamenty HIPS-X doskonale współpracują z drukarkami wspierającymi dwugłowicowy druk 3D lub jednogłowicowy z automatyczną wymianą materiału (np. Prusa I3 MK3S z rozszerzeniem MMU). Ponadto, stosując HIPS-X jako materiał podporowy, łatwo jest uzyskać zdecydowanie lepsze powierzchnie dolne i ukośne, niż byłoby to możliwe z zastosowaniem podpór wyłamywanych.

Filament HIPS-X - Różne kolory dla różnych potrzeb

Gdyby filamenty HIPS-X służyły tylko jako materiał podporowy, kolor wybranego materiału miałby pomijalne znaczenie – w takich przypadkach możliwe jest zastosowanie praktycznie dowolnej barwy. Jednak HIPS-X oferuje tak dobre i unikalne właściwości mechaniczne, że z powodzeniem może być używany jako docelowy materiał konstrukcyjny. Dlatego w naszym sklepie znajdziesz bogatą ofertę filamentów HIPS-X, dostarczanych przez czołowych producentów – firmy Devil Design oraz Spectrum. Co ważne, różne kolory HIPS-X są dostępne zarówno w szpulach o średnicy drutu 1,75 mm, jak i 2,85 mm – co zapewnia kompatybilność z praktycznie wszystkimi czołowymi drukarkami dostępnymi na rynku.