Kategorie

Przełączniki suwakowe

Przełącznik suwakowy jest urządzeniem, które służy do zmiany stanu w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Zmiana pozycji suwaka powoduje połączenie pary styków i zamknięcie obwodu, co daje pożądany rezultat (na przykład w postaci zaświecenia się światła lub uruchomienia urządzenia). Zazwyczaj umożliwiają one osiągnięcie dwóch lub trzech stabilnych stanów (przełącznik 2 pozycyjny - bistabilny, lub 3 pozycyjny - tristabilny).

Filtrowanie

Przełącznik - Rodzaj
Przełącznik - Kształt
Raster
Średnica
Długość
Wysokość
Szerokość
Przełącznik - Podświetlenie

Przełącznik suwakowy - zastosowanie i sposób działania

Przełącznik suwakowy to element elektroniczny, którego zastosowanie jest bardzo szerokie. Jest wykorzystywany w wielu urządzeniach codziennego użytku - między innymi w radiach, telewizorach, wentylatorach, głośnikach czy maszynkach do golenia. Może pełnić funkcję przełącznika ON/OFF (włącz/wyłącz), gdzie w zależności od pozycji zamyka lub otwiera obwód elektryczny, lub przełączać między różnymi funkcjami urządzenia (w ten sposób działa na przykład regulacja nawiewu w suszarce do włosów). Dostępne są przełączniki 2 pozycyjne i 3 pozycyjne o różnej ilości wyprowadzeń. W specyfikacji producent umieszcza zazwyczaj uproszczony schemat budowy oraz określa istotne cechy przełącznika - warto zwrócić uwagę szczególnie na obciążalność napięciową i prądową styków, raster wyprowadzeń oraz konfigurację styków, a także minimalną i maksymalną temperaturę pracy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając przełącznik suwakowy?

Przed zakupem przełącznika do projektu, warto jest najpierw określić, jakie powinny być jego cechy i parametry techniczne. Podstawowe kwestie to przede wszystkim ilość pozycji stabilnych (zwykle dwie lub trzy), sposób przełączania (ON/ON, ON/OFF, ON/ON/OFF etc.), raster wyprowadzeń oraz wymiary korpusu, a także sposób montażu (technologia przewlekana, mocowanie na śrubę itp.), obciążalność styków, opór elektryczny styków i izolacji oraz maksymalny prąd (natężenie) przełączania. Warto też zwrócić uwagę na umiejscowienie suwaka (z boku lub na górze korpusu) oraz materiał, z jakiego wykonany jest przełącznik suwakowy. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy docelowo urządzenie ma być eksploatowane w trudnych warunkach (na przykład w wysokiej temperaturze).