Kategorie

Grove - czujniki siły i krańcówki

Układy automatyki przemysłowej, a także układy automatyki budynkowej, często mają na wyposażeniu wyłączniki krańcowe, które umożliwiają załączanie bądź wyłączanie obwodów pod wpływem siły nacisku wywieranego na dźwignię stykową krańcówki. W ofercie posiadamy wyłączniki krańcowe, a także czujniki siły nacisku w formie modułów Grove kompatybilnych z płytkami Arduino i Raspberry Pi. Prosty sposób podłączenia oraz niewielkie wymiary, sprzyjają zastosowaniu czujników Grove w różnych projektach układów automatyki i pomiarów.

Czujniki krańcowe - szereg zastosowań w domu i w fabryce

Czujniki krańcowe, niezależnie od aplikacji, wykonują w praktyce tylko dwie funkcje - załączanie i wyłączanie obwodów elektrycznych. Kiedy otwierasz lodówkę, następuje zaświecenie żarówki wewnątrz niej i analogicznie podczas zamykania - światło wewnątrz lodówki gaśnie, ponieważ oświetlenie wewnątrz lodówki jest potrzebne tylko na czas zaglądania do jej wnętrza. Ten proces jest realizowany właśnie za pomocą wyłącznika krańcowego. Natomiast w pralkach i kuchenkach mikrofalowych, krańcówka wyłącza spod napięcia obwody sterownicze i robocze tych urządzeń w przypadku otwarcia drzwiczek w czasie pracy urządzenia, pełniąc funkcję zabezpieczenia przed uszkodzeniem urządzenia oraz doznania obrażeń przez użytkownika. W dużych maszynach pracujących w fabrykach i innych dużych obiektach o charakterze przemysłowym, krańcówki w wielu urządzeniach pełnią podobne funkcje jak w urządzeniach domowego użytku. Kiedy robot przemysłowy napotyka awarię i nieprawidłowo funkcjonuje, wyłącznik krańcowy rozłącza zasilanie układu sterowania i napędu robota. W maszynach budowlanych, takich jak ciężarówki-wywrotki czy koparki, a także autobusy miejskie, na czas poruszania się pojazdu wstecz, krańcówka uruchamia generator akustyczny cyklicznego sygnału ostrzegawczego, aby ostrzec osoby postronne. Czujnik krańcowy Grove podczas zmiany położenia dźwigni stykowej, wysyła sygnał dwustanowy do wejścia cyfrowego w Arduino, informując o załączeniu bądź wyłączeniu obwodu.

Rezystancyjne czujniki siły nacisku - do zastosowań stacjonarnych i mobilnych

Czujniki FSR wykorzystują w swojej budowie element powierzchniowy, którego wartość rezystancji zmienia się w zależności od siły nacisku zadanej na ten element. Powierzchnia czujnika FSR jest zbudowana z dwóch warstw oddzielonych od siebie powietrzem - warstwy przewodzącej i warstwy dielektrycznej. Wywarcie nacisku na czujnik, powoduje odkształcenie jego warstwy przewodzące i zmniejszenie jej rezystancji. Po zdjęciu obciążenia z czujnika, następuje zwiększenie rezystancji warstwy przewodzącej do wartości w stanie sprzed przyłożenia obciążenia do czujnika. Rezystancyjne czujniki siły nacisku znajdują zastosowanie m.in. w elektrycznych instrumentach muzycznych, takich jak perkusje i elektryczne instrumenty klawiszowe, w których siła uderzenia w bęben, talerz lub klawisz, wyznacza głośność sygnału audio na wyjściu z instrumentarium. Stosuje się je także w wyposażeniu elementów sterowniczych wewnątrz samochodu, np. do ustawiania lusterek bocznych.