Opis produktu: Moduł RTC DS3231 I2C - zegar czasu rzeczywistego
Moduł z zegarem czasu rzeczywistego, pozwala na odczyt czasu w postaci godziny, minuty i sekundy oraz daty: miesiąc, dzień, rok. Urządzenie jest oparte na układzie DS3231, interfejsem komunikacyjnym jest magistrala I2C. Zegar współpracuje z Arduino i Raspberry Pi.
Sprawdź w jaki sposób połączyć układ z minikomputerem Raspberry Pi i modułami Arduino. |
Należy pamiętać o uruchomieniu magistrali I2C w Raspberry Pi przed podłączeniem modułu (raspi-config).
Specyfikacja modułu RTC DS3231 I2C
- Napięcie zasilania: od 2,3 V do 5,5 V
- Pobór prądu: od 200 μA (w trybie uczuwania 840 nA)
- Sterownik: DS3231 (dokumentacja)
- Bateria umieszczona fabrycznie na płytce
- Komunikacja: magistrala I2C (SDA, SCL)
- Adres magistrali: 0x68
- Podaje: sekundy, godziny, minuty, miesiące, dni tygodnia i lata
- Dokładność:
- w temperaturze od 0°C do +40°C: +/- 2 ppm
- w temperaturze od -40°C do +85°C: +/- 3,5 ppm
- Złącza: wlutowane żeńskie gniazdo raster 2,54 mm - kompatybilne z listwami goldpin
- Wymiary płytki: 14 x 14 x 14 mm (ze złączami)
Zegar czasu rzeczywistego Arduino
Moduł czasu rzeczywistego RTC (Real-Time Clock) to element, który jest częścią składową większości urządzeń elektronicznych, z których korzystamy na co dzień. Jest to komponent, który często kojarzony jest jedynie z zadaniem wyznaczania dokładnej daty i godziny dla danego urządzenia. W rzeczywistości jednak taki element często stanowi podstawę nie tylko do określenia dokładnego czasu, ale również do wyznaczania okresowych impulsów dla sprzętu na potrzeby konkretnego oprogramowania. Nasz moduł cechuje się wysoką jakością wykonania i najlepszymi elementami wykorzystanymi do produkcji. Urządzenie opiera swoje działanie na wbudowanym w układ scalony generatorze kwarcowym. Moduł zlicza impulsy, a następnie przetwarza je na przykład na jednostki czasu czytelne dla użytkownika.
Zastosowanie zegara RTC
Moduł zegara RTC możesz wykorzystać na przykład do zamontowania w swoim komputerze (jako zamiennik uszkodzonego wcześniej bliźniaczego elementu). Warto jednak zaznaczyć, że taki sprzęt często jest wykorzystywany również jako kluczowy element metronomu, w którym użytkownik może precyzyjnie kontrolować częstotliwości generowanych sygnałów. Popularne zastosowania to także stoper do pomiaru czasu, budzik elektroniczny albo światełka choinkowe, które mają migać z określoną częstotliwością. Warto również wspomnieć o popularnym zastosowaniu modułu zegara RTC jako elementu do nauki współpracującego z programowalną płytką edukacyjną Raspberry Pi. Do prawidłowego i bezpiecznego korzystania z modułu konieczne jest sprawdzenie informacji zawartych w dokumentacji technicznej od producenta - plik w formacie pdf znajduje się poniżej.
Przydatne linki
|