Opis produktu: Butan do lutownic gazowych 200 ml
Wysokiej jakości butan do stosowania w lutownicach gazowych, ręcznych. Łatwopalny, bezbarwny gaz pod ciśnieniem zamknięty szczelnie w puszce o pojemności 200 ml, posiada charakterystyczny zapach. Pojemnik jest wyposażony w uniwersalny zawór do napełniania wszelkiego rodzaju lutownic gazowych. Należy magazynować go w suchych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach, z dala od źródeł ciepła, zapłonu oraz bezpośredniego światła słonecznego. Nie wystawiać na działanie temperatury powyżej 50°C / 122°F. Chronić także przed wyładowaniami elektrostatycznymi.
Butan do lutownic gazowych 200 ml.
Specyfikacja butanu do lutownic
- Producent: AG TermoPasty
- Substancja: aerozol
- Typ gazu: butan
- Kolor gazu: bezbarwny
- Nierozpuszczalny w wodzie
- Zapach: charakterystyczny
- Stan fizyczny: gazowy przy 20°C
- Zastosowanie sprzętu lutowniczego: do lutownic gazowych
- Rodzaj opakowania: puszka
- Ogrzanie pojemnika grozi wybuchem
- Temperatura topnienia: -187,6°C (propan), -138,3°C (butan)
- Temperatura zapłonu: -95°C (propan), 60°C (butan)
- Temperatura samozapłonu: 470°C (propan), 365°C (butan)
- Łatwopalny gaz pod ciśnieniem
- Pojemność: 200 ml
Lutowanie - nie tylko na miękko!
Lutowanie jest czynnością polegającą na łączeniu ze sobą dwóch metalowych elementów za pomocą odpowiednio rozgrzanej spoiny. Rozróżniamy lutowanie miękkie i twarde. Lutowanie miękkie dotyczy m.in. montażu elektroniki obejmuje zakresy temperatur do maksymalnie 450°C. Natomiast lutowanie twarde dotyczy m.in. łączenia ze sobą rur miedzianych i obejmuje zakres temperatur powyżej 450°C. Podczas gdy do lutowania miękkiego korzysta się głównie z cyny bezołowiowej lub z dodatkiem topnika, do lutowania twardego używa się palnego gazu, np.butanu.
Jak lutować na twardo z użyciem butanu?
Powierzchnię poddawaną lutowaniu na twardo należy dokładnie oczyścić na sucho, a elementy ze sobą lutowane należy spasować. Otwierając płomień z lutownicy gazowej, w miejsce łączenia przykładamy miedziany drut lutowniczy. Łączenie w tym punkcie powstaje w wyniku topnienia drutu miedzianego w odpowiednio wysokiej temperaturze. Dla ułatwienia lutowania warto użyć wody lutowniczej lub tłuszczu lutowniczego, nakładając je na punkty łączeń.
Przydatne linki |